Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Ve hvězdách

Muž, který mluvil s kachnami (1989)

Když se po čtyřech letech, v roce 1948, vracel ze zajateckého tábora v Arménii, nesl si s sebou vlastnoručně upletené klece s krotkým špačkem a skřivanem, které sám ochočil. A v batohu na zádech učebnici etologie o chování živočichů, kterou sepisoval na vyhozené pytle od cementu. Mladý Rakušan Konrad Lorenz v ní uvažoval o chování a životních projevech zvířat, ale přemýšlel i o člověku a jeho místu v přírodě.

2009-422-mobr-72R092009n.jpg
2009–422-mobr-72R092009n.jpg • Autor: Respekt

2009-422-vobr-72R092009.jpg
Fotografie: Rovnocenní partneři v dialogu. (Lorenz a husa) – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Když se po čtyřech letech, v roce 1948, vracel ze zajateckého tábora v Arménii, nesl si s sebou vlastnoručně upletené klece s krotkým špačkem a skřivanem, které sám ochočil. A v batohu na zádech učebnici etologie o chování živočichů, kterou sepisoval na vyhozené pytle od cementu. Mladý Rakušan Konrad Lorenz v ní uvažoval o chování a životních projevech zvířat, ale přemýšlel i o člověku a jeho místu v přírodě: hledal smysl důvěry, ale i agrese a nenávisti v lidském světě. Na rozdíl od svých předchůdců však udělal nečekaný obrat – neprojektoval lidské chování do živočišné říše jako třeba řecký mudrc Ezop, naopak jej vykládal skrze chování zvířat. Došel k tíživému závěru: právě jen člověk disponuje svobodnou vůlí, a proto je plně zodpovědný za své chování. Z tohoto důvodu se etické kategorie dobra a zla netýkají zvířat, ale pouze člověka. V přírodě bez člověka zlo neexistuje.

Nepřestávaje káchat

Zatímco dříve byly jeho poznatky spíše experimentální – před válkou pozoroval doma chování kachen, havranů nebo akvarijních rybiček –, teď se stal pozorovaným objektem i sám sobě. Do ruského zajetí totiž padl coby člen NSDAP a armádní vojenský lékař-psychiatr, který se podílel na činnosti rasových komisí. Americký historik a lingvista Boria Sax v knize Zvířata ve Třetí říši. Domácí mazlíčci, obětní beránci a holocaust píše, že se měl…

2009_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte