Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Svět

Volnost, rovnost, mateřství

Francie stejně jako skandinávské státy potvrzuje zajímavý a důležitý trend. Nejvíce dětí se dnes rodí v zemích, kde jsou zároveň ženy nejvíce zaměstnané – které tedy nejlépe dokážou sloučit mateřství s prací – a kde se rovněž více než polovina potomků rodí mimo manželské svazky.

2009-233-mobr-37AfrancieR062009n.jpg
2009–233-mobr-37AfrancieR062009n.jpg • Autor: Respekt

2009-233-vobr-37AfrancieR062009.jpg
Fotografie: Země zaslíbená rodičům. – Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Jednatřicetiletá Claire je učitelkou angličtiny na gymnáziu v jihozápadním městě Bergerac, kde žije sama se svým pětiletým synem Kevinem. Má auto, hezky zařízený byt, v létě pravidelně jezdí k nedalekému Atlantiku, v zimě na lyže do Pyrenejí. „Stabilní zaměstnání je samozřejmě důležité, ale ve školství velké peníze nevyděláte, tak si přivydělávám jazykovými kurzy,“ říká Claire, „navíc mně dost pomáhá stát. Nejenom finančně, třeba bez radnicí placené chůvy a mateřské školky bych si celodenní práci, která mě baví, asi dovolit nemohla. Kevinovi prarodiče bydlí na severu země,“ popisuje svoji situaci.

Svobodná matka Claire tak může vychovávat potomka a zároveň se nemusí vzdát svých kariérních snů a dosažené životní úrovně. Stejně jako 80 procent Francouzů si myslí, že žije v zemi, která je přátelská k dětem. Například v sousedním Německu je o něčem podobném přesvědčeno jen 25 procent obyvatel. Tento pocit spokojenosti a jistoty se proto zákonitě odráží i ve zcela konkrétních rozhodnutích při plánování rodiny. Nedávno zveřejněné údaje pařížského Národního institutu demografických studií za rok 2008 to jasně potvrzují. Jsou totiž rekordní, a to nejenom pro Francii. Nikde jinde v kontinentální Evropě totiž nemají ženy v průměru více než dvě děti a není to výsledek náhody ani tradice, ale dlouhodobé vládní strategie.

Jestliže evropský průměr na ženu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte