2009-235-mobr-4243R062009n.jpg
2009–235-mobr-4243R062009n.jpg • Autor: Respekt

2009-235-vobr-4243R062009.jpg
Fotografie: Více fotografií zobrazíte po kliknutí na „Více“. – Autor: Jan Trachta • Autor: Respekt

Prvního září 2008. Odlétám z Prahy a necítím celkem nic, kromě klidu a dojetí z loučení. Evidentně se mi za poslední léta usedlého života a každodenního docházení do nemocnice zažralo mnoho lidí hluboko pod kůži. Podpora ze všech stran, přání, abych se držel a psal a tak dál. Trochu jsem si těch pár dní před odjezdem říkal, že všichni přehání, loučí se se mnou, jako bych odjížděl do horoucích pekel v srdci Afriky a měl se vrátit jenom se štěstím. Ovšem můžu si za to sám. Informací o tom, jak bude mise ve východním Kongu vypadat, bylo od začátku dost poskrovnu a já jsem celou dobu vysedával ve svých oblíbených kavárnách a všem na potkání vyprávěl, že to teda bude „hustý“. Viděno zpětně – jednak dokážu přehánět, jednak jsem opravdu nevěděl, do čeho jdu, a vnitřně jsem se takovým vyprávěním připravoval na nejhorší.

Stačí se trochu zamyslet nad rwandsko-konžskou hranicí, kde se za posledních patnáct let povraždily stovky tisíc lidí a více než čtyři miliony jich zemřely v důsledku války, hladu a nemocí. Člověk najednou nemůže do tří ráno usnout, protože před sebou celkem živě vidí tupé černé vojáky s kalašnikovem v ruce, jak ho při noční razii staví čelem ke zdi, řvou jako tuři a dožadují se peněz, laptopů a foťáků, kterých má bílý muzungu doma hromady, a nechápe, že se musíme všichni o všechno podělit. Abych se uklidnil, opakoval jsem si jako mantru – tohle jsi přece chtěl…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte