86_R52_2009_n.jpg
86_R52_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Cestu ke společenskému vlivu nastoupil velmi brzy, už ve dvaceti. Byl u toho, když se zrodil Umělecký svaz Devětsil, a potom, co první předseda, spisovatel Vladislav Vančura, sdružení opustil, nenuceně zahájil jeho nejslavnější éru. Napsal mu program a hlavní manifesty, koncipoval sborníky, spolu s básníkem Vítězslavem Nezvalem se stal „tváří“ hnutí a sám o sobě vůdcem generace, za jejíž dynamické jádro se i díky němu avantgarda považovala.

Od revolučního schematismu 20. let se postupně přes konkrétní a strukturované umělecké koncepce let 30. propracoval až do životního finále, které u něj proběhlo ve znamení fenomenologie. Z fanatického komunisty se proměnil v člověka, který zahájil osobní a oboustranně nesmiřitelný boj se stalinskou podobou hnutí. Plachý úsměv z jeho tváře romantika s léty mizel, tak jak se síly, které kdysi pomáhal přivést na svět, obracely proti němu. Teiga nakonec zabily jeho vlastní myšlenky, odražené zpátky a zdegenerované do primitivních forem jeho žáky, ze kterých se stali odpůrci.

86_R52_2009_s.jpg
86_R52_2009_s.jpg • Autor: Respekt
V Šaldových stopách
O tom, čím žil před vznikem republiky, se mnoho neví. Mezi všemi popřevratovými radikály se však jevil jako ten nejhlasitější, což je těžké vysvětlit jenom vnějšími, společenskými poměry. Nebylo většího bořitele českých kulturních…

2009_obalka_R52-53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R52-53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte