2009-196-mobr-jungwirthnahled.jpg
2009–196-mobr-jungwirthnahled.jpg • Autor: Respekt

2009-196-vobr-jungwirth.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Moji prarodiče žili a pracovali ve 30. letech minulého století v kibucu v Palestině. Já jsem pak v 90. letech s rodinou žil a studoval v Izraeli. Dodnes mám v Jeruzalémě řadu přátel, z nichž nejbližší je mi bývalý soused Gadi a kolegyně na Hebrejské univerzitě Viktorie. Vždy, když se na Blízkém východě něco semele, žhavíme telefon a e-mail a obvykle nakonec dospějeme k více či méně konzistentnímu pohledu na události.

Během izraelské invaze do Gazy se nám to nepodařilo. Gadi útok izraelské armády obhajuje. Pokud Hamás bude svůj nesouhlas s Izraelem vyjadřovat střílením raket přes plot, který jej od něj odděluje, musí dostat za vyučenou. A to raději pořádně, aby byl alespoň na chvíli klid. Na Blízkém východě je třeba ukázat sílu; to je jediné, čemu druhá strana rozumí. Gadi přitom není žádný jestřáb. Sloužil sice jako důstojník elitní jednotky ve válce v Libanonu, ale před několika lety se připojil k vojákům odmítajícím sloužit na okupovaných územích, a dostal se proto málem do vězení.

Viktorie, která je jednou z veteránek izraelského mírového hnutí, útok na Gazu odmítá jako nepřiměřenou reakci. Od začátku druhé intifády se počet obětí na palestinské a izraelské straně zhruba ustálil na poměru 10:1. Útokem na Gazu se tento poměr kvalitativně změnil na 100:1, přičemž více než polovina mrtvých jsou civilisté. To je mnohem horší než starozákonní oko za oko, zub za zub.

Trestná…

2009_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte