64_R49_tenis_1941_n.jpg
64_R49_tenis_1941_n.jpg • Autor: Respekt

Jak vysvětlit jeho význam v době, kdy tolik lidí tvrdí, že nepotřebuje číst knihy, zvlášť ty staré, a zároveň se cítí přitahováni světem politické moci? Klidně pro začátek oportunně: Peroutku, nepolitika píšícího bez opory mezi členstvem jakékoli strany, si předcházeli všichni vrcholní politici, které do roku 1948 zažil.

64_R49_tenis_1941_s.jpg
64_R49_tenis_1941_s.jpg • Autor: Respekt
Masaryk mu proslulým finančním darem v roce 1924 umožnil vydávání Přítomnosti, týdeníku, jehož pozdějšími podobami prezident nebýval nadšen, ale který se vyvinul v nejvlivnější politicko-kulturní časopis první republiky. Beneš se Peroutkovi po léta svěřoval s nejtajnějšími myšlenkami a nakonec, před smrtí, ho (a nikoli Zenkla nebo někoho jiného z tehdejších stranických profesionálů) nazval „jediným přirozeným vůdcem státnického formátu“. Svou problematickou přízní Peroutku za protektorátu vyznamenal i státní tajemník K. H. Frank, který mu za to, že se vrátí z koncentráku a opět převezme novou (nacistickou) Přítomnost, slíbil všechno: život i svobodu. A po válce, v roce 1947, s Peroutkou dokonce popili také Gottwald se Slánským. I oni proto, aby zjistili, dostanou-li ho na svou stranu. Nepovedlo se.

Jeho individualita většinu z nich dráždila a zároveň se o ni prali. I ti největší odpůrci liberálních svobod mezi nimi zřejmě nějak, každý po svém, pochopili, v čem je cena vnitřně svobodného a nezávislého člověka. A že pokud ovládnou…

2009_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte