Jménem zákona, zestátnit

Senátoři sepsali zatím nejradikálnější návrh na zkrocení veřejnoprávních médií
Ten nápad zní hodně lákavě. Nejen proto, že eráru slibuje ušetřit několik set milionů korun. Jako bonus by navíc každému občanovi Česka ročně přinesl dvě uspořené tisícovky. Čerstvý plán brněnského senátora ODS Richarda Svobody zbavit nás povinnosti platit televizní a rozhlasové poplatky má ale i temnou stránku v podobě rizika plné politické kontroly České televize a Českého rozhlasu. Přichází navíc v době, kdy se informace nezávislých veřejnoprávních médií stávají zcela nezbytnými pro orientaci v čím dál propletenějším světě. Rozhodovat se bude už za dva týdny.


Efektivní hospodář
Takhle nějak si člověk představuje konzervativního politika. Dobře padnoucí tmavý oblek, kultivované vyjadřování a jako hlavní politický program boj proti plýtvání veřejných peněz.
„Můj návrh přinese úsporu několik set milionů korun,“
podepírá senátor Svoboda pevným hlasem plán na konec koncesionářských poplatků, který teď sepsal do podoby zákona a předkládá ho svým senátním kolegům na nejbližší listopadové schůzi ke schválení.
Jde o to, že výběr poplatků pro televizi i rozhlas zařizuje Česká pošta. Za službu se platí ročně víc než 200 milionů korun, z čehož poště připadnou vysoké provize. Svoboda chce ušetřit tím, že by…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu
Mohlo by vás zajímat
Výstražná stávka
Lidský řetěz účastníků happeningu dnes krátce před polednem obemknul budovu ČRo na pražských Vinohradech, aby mu vyjádřili podporu v dnešní jednodenní stávce. V ČT a ČRo začala po půlnoci čtyřiadvacetihodinová výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestují proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost.










