Když je Washington jenom špičkou ledovce

Americký pivovar Coors leží v údolí Skalnatých hor, obklopený bývalými doly. Celé generace majitelů druhého největšího výrobce piva v USA se nijak netajili, na kterou stranu politického spektra patří – Coors je tradiční finanční oporou coloradských republikánů a uprostřed návštěvnického centra stojí vitrína věnovaná americkým vojákům v Iráku. K výbavě dnešního „zodpovědného“ Američana to ale podle vedení firmy nestačí – pivovar rozjel program trvale udržitelného rozvoje, snaží se zbavit vlastní elektrárny spalující ropu a uhlí, pokouší se používat co nejméně vody, modernizuje balení a snižuje množství zplodin CO2 vzniklých rozvozem piva.

Coors k tomu má samozřejmě dobré důvody. Podobně jako má svůj ekonomický rozměr podpora vojáků (pivovar prodává 40 % své produkce armádě), i zelená tvář se firmě vyplatí. Ani v jednom případě však pragmatický rozměr nevysvětluje všechno. Coors by to dělat nemusel, nikdo mu to (zatím) nenařizuje, jeho typičtí zákazníci se místo dumání o planetě Gaia obvykle věnují americkému fotbalu a pivo patří mezi zboží, které vydělává i za krize. Jenže Coors patří mezi americké firmy a instituce, které cítí, že se doba mění.

Spodní proudy
Spojené státy jsou v Evropě vnímány jako brzda snahy zastavit nebezpečnou změnu světového klimatu a na tom je samozřejmě hodně pravdy. Ve Washingtonu se v uplynulých…

2009_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1664

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte