08_R43_klaus_n.jpg
08_R43_klaus_n.jpg • Autor: Respekt

„Pro mě je to naprosto životně zásadní věc.“
Václav Klaus v Moskvě, kde při státní návštěvě prezidentu Medveděvovi vysvětloval, proč je proti Lisabonu

08_R43_klaus_s.jpg
08_R43_klaus_s.jpg • Autor: Respekt
Klaus odmítá podepsat Lisabon
Prezident Klaus oznámil, že nepodepíše Lisabonskou smlouvu, ani když k ní opakovaně nebude mít žádné výhrady Ústavní soud. Vláda mezitím hledá cestu, jak i přes prezidentovu blokaci úspěšně ratifikaci dokončit. V případě, že se s hlavou státu neshodne na nějakém kompromisu, chtějí s ním ministři jít do sporu u konstitučního tribunálu. V tzv. kompetenčním sporu se chtějí dožadovat, aby soudci přenesli dokončení ratifikace z prezidenta na ně.
Více v komentáři na str. 12 a v článku na str. 16 - 18.

08_R43_vesecka_s.jpg
08_R43_vesecka_s.jpg • Autor: Respekt
Vesecká prověří sporné rozsudky
Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká chce prověřit podezření, že v českých věznicích jsou i nevinní lidé. Genetik Daniel Vaněk totiž prohlásil, že ví alespoň o dvaceti případech, kdy byli lidé odsouzeni na základě chybné analýzy DNA. Podle něj v případech, které přezkoumával, provedla policie analýzu chybně nebo genetické stopy neodebrala vůbec. Navíc Vaněk tvrdí, že jde o systémový problém, protože v Česku neexistuje kontrola nad prováděním testů. Pokud se jeho podezření potvrdí, nechá státní zastupitelství příslušné případy znovu otevřít.

Čtečka Kindle v Česku
Americká firma Amazon představila mezinárodní verzi čtečky Kindle, která bude funkční i v Česku. Noviny, časopisy a knihy jsou do čtečky stahovány prostřednictvím mobilního internetu, úplný přístup k webu je ale zatím zakázán. Zároveň mezinárodní verze čtečky nenabízí prohlížení a čtení blogů, čímž podle odborníků odpadá jedna ze zásadních výhod přístroje. Dobrou zprávou naopak je, že přes čtečku bude přístupná Wikipedie.
Více v rubrice Technologie na str. 61.

Zatčeno 160 šiřitelů dětského porna
Minulou středu zadržela policie 160 šiřitelů dětského porna. Většina z nich už se k držení a přeposílání porna, na kterém byly i roční děti mající pohlavní styk s dospělými, přiznala. Policie při 150 domovních prohlídkách zajistila 342 počítačů a prohlédla 800 e-mailových schránek a tisíce e-mailů. Podle policie není vyloučeno, že se 160 údajných pachatelů znalo i osobně. Celá skupina totiž fungovala jako komunikační kanál, kde si materiály uživatelé mezi sebou distribuovali. Podezřelým hrozí až dva roky vězení za přechovávání dětské pornografie, za její šíření pak šest let.

K lékaři bez čekání
Všeobecná zdravotní pojišťovna přišla s novým projektem Akord: od příštího roku by pacienti nemuseli čekat v čekárnách u lékaře dlouhé hodiny, ale měli by přijít zaručeně na řadu už po patnácti minutách. Pomoci by jim k tomu mělo objednání se u lékaře na určitou hodinu, za dodržení smluvené doby bude lékař pojišťovnou finančně odměněn, bude muset ale navíc nechat pojišťovnu nahlédnout do způsobu své léčby. Projekt dosud pilotně a s úspěchem probíhal ve čtyřech krajích a zapojilo se do něj 900 lékařů. Od příštího roku by měl fungovat celoplošně.

08_R43_energetika_s.jpg
08_R43_energetika_s.jpg • Autor: Respekt
Přelomová energetická koncepce
Ministr průmyslu Vladimír Tošovský představil novou Státní energetickou koncepci na příštích čtyřicet let. Dokument nevládní organizace okamžitě označily za návrat do minulého století, navrhuje totiž prolomení limitů na těžbu uhlí, zvýšení podílu jaderné energetiky dostavbou jaderných elektráren Temelín a Dukovany a počítá dokonce s rozšířením těžby uranu v již rekultivovaných lokalitách. Posílena má být také role zemního plynu a obnovitelných zdrojů.
Více v rubrice K věci na str.15.

09_R43_soud_s.jpg
09_R43_soud_s.jpg • Autor: Respekt
Češi věří méně Ústavnímu soudu
Ústavnímu soudu věří podle dat agentury STEM nejméně lidí za posledních deset let. Důvěru v průzkumu projevilo 55 procent dotázaných. Proč přesně lidé už tolik strážcům ústavy nevěří, se můžeme jen dohadovat, nejspíš se to ale vztahuje na celou justici – podobná čísla zaznamenal i Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud.

BIS prověřovala Sazku
Bývalý premiér Mirek Topolánek prohlásil před týdnem, že kdyby bylo na něm, odebral by Sazce licenci. Pár dnů poté zveřejnila média zprávu, že jeho vláda zadala BIS před rokem prověřit aktivity Sazky. Vyšlo najevo, že Sazka převádí finanční fintou většinu peněz, které měla investovat do sportu, na své vlastní účty a platí z nich dluhy. Nicméně ve světě hazardu je to běžná záležitost, řada firem posílá peníze veřejně prospěšným sdružením, pod kterými se skrývají často původní dárci. O licenci by v tom případě měli přijít všichni.
Více v článku na str. 19.

09_R43_Eurokomisar_kandidati_Stransky_02_s.jpg
09_R43_Eurokomisar_kandidati_Stransky_02_s.jpg • Autor: Respekt
Kandidáti na eurokomisaře v parlamentu
Zatímco v případě jiných evropských zemí už konkrétní národní kandidái lobbují u staronového předsedy komise Barrosa či v Evropském parlamentu, v Česku se teprve minulý týden představovali kandidáti jednotlivých stran ve zdejším parlamentu. Nejen z tohoto setkání zatím vychází jako nejpravděpodobnější český kandidát současný člen komise a bývalý premiér Vladimír Špidla.

 

 

09_R43_cez_s.jpg
09_R43_cez_s.jpg • Autor: Respekt
ČEZ je nejvýnosnější energetická firma
Podle studie americké firmy Boston Consulting Group je česká polostátní firma ČEZ nejvýnosnější energetickou firmou na světě. ČEZ zaznamenává růst od roku 2004 a díky cenám elektřiny ohlašuje i rekordní zisky. Na tuzemské politické scéně se však opakovaně řeší nejenom ceny za elektřinu a ekonomická síla firmy, ale i její politický vliv. Nedávno to byl zřejmě právě ČEZ, kdo prostřednictvím poslanců ODS a ČSSD prosadil změnu v obchodování s emisními povolenkami, aby v příštích letech získal od státu přibližně sedmdesát miliard korun na investice.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte