63_trojanow_R41_2009_n.jpg
63_trojanow_R41_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Proč je volba šéfky UNESCO skandálem

V těchto týdnech už se začalo vzpomínat na epochální událost: kolaps totalitního panování ve východní Evropě před dvaceti lety. Na mnoha místech se pořádají oslavy a jsou přednášeny dojímavé projevy, v nichž si gratulujeme, že jsme porazili totalitní systém. Bohužel jsme ho ale také odložili ad acta a paměť zavřeli na zámek. V zemích jako Rusko doslova, jinde ve hlavách funkcionářů a politiků Východu i Západu, jak dokazuje zvolení Bulharky Iriny Bokovové generální ředitelkou UNESCO.

Jen stěží si totiž můžeme myslet, že vlády, které se zasazovaly za její zvolení, nevěděly nic o jejím životě. Její otec, člen politbyra Georgi Bokov, byl šéfredaktorem deníku a stranického orgánu Rabotničesko dělo, nejvyšším propagandistou a sekundantem diktátora Todora Živkova. Po vstupu do Rudé armády v roce 1944 v Rodopských horách pronásledoval opozici a podle svědectví Michaila Sateva, který si jako „politický“ odseděl patnáct let ve vězení, měl účast i na „lidových“ popravách.

Nepodlehnout iluzi
Jeho dcera studovala na Institutu mezinárodních vztahů v Moskvě, kde se pod dohledem KGB připravovali mladí aparátčíci z celého východního bloku na příští role diplomatů a agentů. Potom ji čekala rychlá kariéra na ministerstvu zahraničních věcí v Sofii i jako velvyslankyně při OSN v New Yorku na…

2009_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte