08_R41_lisabon_n.jpg
08_R41_lisabon_n.jpg • Autor: Respekt

„Samozřejmě, že jde o obstrukci. Chceme dosáhnout, aby Lisabon nezačal platit.“
Senátor ODS Tomáš Jirsa k tomu, proč opět podal s kolegy stížnost na Lisabonskou smlouvu k Ústavnímu soudu

08_R41_lisabon_s.jpg
08_R41_lisabon_s.jpg • Autor: Respekt
Lisabon znovu u Ústavního soudu
Na co jsme napjatě čekali od května, se minulý týden stalo skutečností. Skupina senátorů ODS se obrátila (už podruhé) na Ústavní soud s žádostí, aby přezkoumal Lisabonskou smlouvu. Kromě opakování otázek, na něž už strážci ústavy odpověděli („Je Evropská unie superstát?“), senátoři napadají i další smlouvy EU či nesrozumitelnost textu. Soud se slíbil podnětem zabývat přednostně, rozhodnutí by mělo podle odhadů předsedy soudu Pavla Rychetského padnout do konce roku.

Děti kouří víc než dospělí
České děti se umístily na evropské špičce v pití alkoholu a v kouření. To dokládají výsledky Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách z roku 2007, které jsou poprvé kompletní. Výzkum ukazuje, že zatímco běžně kouří 26 procent dospělých, k cigaretě pravidelně sáhne až 30 procent dětí mezi 15. a 18. rokem. Svou první cigaretu dostávají děti do ruky průměrně v deseti letech. Studie také dokládá, že české děti začínají pít alkohol dříve než jejich evropští vrstevníci, dvě třetiny z nich mají zkušenosti s opiáty už před třináctým rokem. Třetina patnáctiletých chlapců a pětina stejně starých dívek sáhne k alkoholu minimálně jednou týdně.

Rozpočet je tu
Vláda schválila upravený návrh rozpočtu na příští rok. Po zapracování balíku úsporných opatření ministra financí Eduarda Janoty počítá se schodkem 163 miliard. Mezitím statistici zveřejnili zprávu, podle níž letošní schodek rozpočtu dosáhl jen za první tři čtvrtletí 87,3 miliardy, což je dvakrát více, než byl plánovaný celoroční. Na vině jsou nižší příjmy z daní i vyšší výdaje na nezaměstnanost.

Miliarda za ČSA
Poslední zájemce v privatizaci Českých aerolinií odkryl karty. Konsorcium firem Unimex/Travel Service, kontrolované podnikatelem Jiřím Šimáněm, nabízí za ČSA miliardu korun. O osudu firmy chce vláda rozhodnout v následujících týdnech. Kromě prodeje Šimáněmu je ve hře stále ještě ustoupení od privatizace a radikální restrukturalizace firmy. Kvůli té nastoupila nedávno do podniku nová dozorčí rada pod vedením krizového manažera Václava Nováka.

09_R41_uplatky_frantisek-vl_s.jpg
09_R41_uplatky_frantisek-vl_s.jpg • Autor: Respekt
Rezignace politiků kvůli uplácení
V souvislosti s kauzou lobbování za změkčení novely loterijního zákona rezignovali na své posty čtyři politici. Případ odstartovalo zveřejnění deníku MF Dnes, že politici při setkání s reportérem, vydávajícím se za majitele heren, slíbili, že za peníze změní zákon. Jako první složil mandát poslanec TOP 09 Ladislav Šustr, na funkce místopředsedů KSČM rezignovali Jiří DolejšČeněk Milota a svou pozici generálního sekretáře KDU-ČSL opustil Jiří Stodůlka.

Medek v čele Českého rozhlasu
Šéfem veřejnoprávního rozhlasu se stal podle očekávání Richard Medek. Bývalý ředitel marketingu na Nově a šéfdramaturg zábavy v České televizi se v souvislosti s rozhlasem v poslední době proslavil především výrokem o posluchačích stanice Radia Wave. Prohlásil o nich, že „nejsou budoucností tohoto národa“. V rozhlase Medek působil jako šéf programu a v posledních měsících zastupoval odvolaného generálního ředitele Václava Kasíka. Medek má plán pozastavit digitalizaci rozhlasového vysílání a chce propouštět zaměstnance. Znepokojivá zpráva je, že plánuje v rozhlase vytvořit funkci „poradce přes politiku“, který by měl „redaktory rozhlasu uvádět hlouběji do problematiky vnitropolitických událostí a dohlížet na nestrannost vysílání“. Radní zvolili Medka na šest let.
Více čtěte na str. 48 - 49.

Přímá volba prezidenta opět ve hře
Poslanci pustili do druhého čtení návrh ČSSD na přímou volbu prezidenta. Návrhem se nyní bude zabývat ústavně právní výbor sněmovny. Podle předlohy by například poslanci mohli na prezidenta podat žalobu k Ústavnímu soudu, což byl v diskusi jeden z důležitých argumentů v současné situaci, kdy Václav Klaus blokuje ratifikaci Lisabonské smlouvy. O přímé volbě jednali poslanci už mnohokrát, i nynější návrh je dva roky starý, dosud nikdy se však neshodli na vymezení pravomocí přímo volené hlavy státu. Ani nyní nebyli zajedno ve všech detailech a poslanec Jiří Polanský (ODS) navrhoval, aby byla přímá volba spojena s dalšími otázkami ústavních změn, které by se týkaly Ústavního soudu.

Zmatky kolem ředitele ČTK
Ani měsíc po výběrovém řízení na ředitele není jasné, kdo vlastně stojí v čele ČTK. V červnu rezignoval dlouholetý ředitel Milan Stibral, v srpnu Rada ČTK vybrala v konkurzu Radima Hrehu, kterého ale odvolala ještě dříve, než ho stačila oficiálně jmenovat, a na místo dosadila zpátky Stibrala, který mezitím rezignaci stáhl. Za absurdní to považují i poslanci z parlamentní mediální komise, kteří požadují vysvětlení a hrozí radním odvoláním. Celá věc je ale ještě komplikovanější: někteří mediální odborníci a zástupci médií se domnívají, že za výběrem Hrehy stojí od počátku politický tlak. Podle nich politikům nejde o právní čistotu konkurzu, ale o prosazení jejich zájmů.

Justiční mafie posiluje
Nejvyšší soud (NS) vynesl verdikt, že v rozkrývání údajné korupce Jiřího Čunka porušili státní zástupci v jeho neprospěch zákon, když odebrali případ vsetínským žalobcům a předali jej svým přerovským kolegům. Problém je, že soud svůj verdikt nepodložil žádným přesvědčivým důkazem. Jeho rozhodnutí tak bývalého vicepremiéra neočišťuje, naopak je nutné vnímat ho v širších souvislostech. Hlavní osobností tříčlenného senátu NS je soudce Jiří Pácal, který už jednou prokázal, že je ochoten ohýbat zákony ve prospěch „justiční mafie“.
Více čtěte na str. 19.

Policejní vůz zabil ženu na přechodu
Při stíhání ujíždějícího auta srazili policisté na přechodu v Krnově dva lidi. Žena na místě zemřela, muž je ve vážném stavu v nemocnici. Počínání policistů vyvolává řadu otázek, především zda bylo nutné přikročit k tak riskantní akci, když bylo auto možné zajistit podle poznávací značky. Případ prošetřuje policejní inspekce, ale zatím ho nechce nijak komentovat.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte