Kancléřka Merkelová překvapivě ztrácí většinu

Výsledky posledního měření sil před německými parlamentními volbami, jímž byly volby ve třech spolkových zemích, vypadají pro německou pravici na první pohled jako šok. Křesťanští demokraté populární Angely Merkelové proti minulým volbám ztratili v Sársku 13 a v Durynsku 12 procent hlasů. Navíc z jejich porážky netěžili jejich hlavní soupeři ve volbách a současně partneři z vládní velké koalice – i sociální demokraty (SPD) voliči potrestali a nedali jim víc hlasů než při jejich zničujících volebních porážkách před čtyřmi lety. Oslavy naproti tomu probíhaly v centrále Levice na berlínském náměstí Rosy Luxemburgové – Levice v Sasku zůstala druhou nejsilnější stranou, v Durynsku posílila až na 27 procent a v Sársku získala přes pětinu hlasů, dosud nejvíce na území bývalého západního Německa. Co tyto výsledky znamenají pro důležité volby do berlínského Spolkového sněmu?

Složení zemských vlád a parlamentů je pochopitelně pro životy řadových Němců důležité – v jejich kompetenci je například školství a zástupci zemských vlád zasedají ve Spolkové radě, poměrně mocné druhé komoře německého parlamentu. Přesto aktuální volby o vyhlídkách těch federálních nevypovídají tolik, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Pro německé politiky i média totiž nejsou jejich výsledky takovým překvapením, jak nám může připadat při pohledu zvenčí. Populistická Levice ve…

2009_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte