Vladimír Špidla
Vladimír Špidla • Autor: ČTK

Tento týden dostanou ministři úřednické vlády domácí úkol: probrat své účty a najít desítky miliard korun, které by se daly v padajícím rozpočtu ušetřit. A byť se politici zatím tváří jinak, dramaticky šetřit budou muset po volbách i oni. Dluhy se totiž Čechům vymykají z rukou a státní bankrot Česka se stává reálně představitelným pojmem.

Vladimír Špidla
Vladimír Špidla • Autor: ČTK
Vladimír Špidla býval milý, příjemný ministr a pak i premiér. Nekřičel, nenadával, nedělal si patent na rozum. Na jeho večírcích se nestřílelo, nejezdil s lobbisty na dovolenou. Mezi podřízenými byl známý jako vyhlášený pracant a vášnivý debatér, který umí na dlouhých poradách poslouchat ostatní. Zkrátka politik, jimiž Česko zrovna neoplývá. Přesto doufejme, že nikdo takový, jako býval svého času on, už tuhle zemi řídit nebude. Odpověď na tento rozpor dostaneme, když se jen trochu ponoříme do tajů čísel zvaných státních rozpočet. Tam Špidlovo dědictví bují tak silně, že kvůli němu (samozřejmě nejen kvůli němu) se české veřejné finance ocitají na dohled velkého průšvihu, v němž se dnes potácí Maďaři nebo v ještě pokročilejší fázi Lotyši.

Ten problém se jmenuje hrozba státního bankrotu a nutnost drastických úspor, které jdou v případě Lotyšska mimo jiné k snížení platů státních zaměstnanců až o padesát procent. Česko je na tom stále o poznání lépe, ekonomové už ale úplně běžně upozorňují, že pokud politici…

2009_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte