62_dobrovsky_R34_2009_n.jpg
62_dobrovsky_R34_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Ke slovu se dostávají spekulace a vytvářejí prostředí mravní nejistoty

Kdyby bývalý ředitel vnější rozvědky – poté, co byl odvolán z funkce – dostal od vlády nabídku, která by odpovídala jeho vzdělání, generálské hodnosti a míře poznatků získaných ve funkci, zdalipak by se zabýval pomstychtivým špiclováním politiků?

Kdyby někdejší ředitel BIS – poté, co byl odvolán z funkce – dostal od vlády důstojnou pracovní nabídku, jež by odpovídala jeho někdejší významné pozici vysokého vládního úředníka, stal by se z něho šéf kasina?

Neumím na tyto otázky odpovědět. Vím však, že ty situace jsou nedůstojné, nebezpečné a poškozují kde co, včetně dobrého jména oněch úředníků. A není pro mne v tomto ohledu rozhodující, zda mohli jednat jinak. Vím však, že v obou těchto do nebe volajících případech je poškozována také – a možná že zejména – prestiž českého státu. Jakou důvěru mohou mít spojenecké bezpečnostní instituce v naše české bezpečnostní služby, jestliže mohou nabýt podezření, že zmínění úředníci jsou tak nedůvěryhodní, že je vláda již nechce zaměstnávat? A jakou důvěru lze mít ve vládu, jež vybírá do tak významných bezpečnostních funkcí lidi, jimž je schopna přestat důvěřovat dříve, než informace, které ti lidé ve funkci získali, ztratí na svém bezpečnostním významu? Na tyto otázky ovšem odpovědět umím: Žádnou.

Mravnost výše než…

2009_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte