Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Svět

Politikům navzdory

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Słubice a Frankfurt nad Odrou jsou první evropská města, kde si obyvatelé smazali hranice

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ve Słubfurtu mohli v červnových parlamentních volbách hlasovat i mladiství, cizinci a lidé bez voličského průkazu. V tomto virtuálním městě, jehož jméno je složeninou názvů sousedících pohraničních měst polské Słubice a východoněmeckého Frankfurtu nad Odrou, se odehrává jeden z nejzajímavějších polsko-německých experimentů. Słubfurt sice podle map oficiálně neexistuje, má však už několik dní svůj skutečný parlament, který ztělesňuje touhu části místních obyvatel po společné německo-polské budoucnosti.

Předbíhají dobu
Volební zákon vymysleli studenti na německo-polské univerzitě ve Frankfurtu nad Odrou pod vedením umělce Michaela Kurzwellyho, který už před deseti lety založil bilaterální občanské sdružení Słubfurt.

„Už mě nudilo vystavovat umění mezi čtyřmi stěnami a dívat se na to, jak do galerie chodí stále stejní lidé a hrstka uměleckých kritiků. Proto jsem se rozhodl vytvořit novou realitu přímo v městském prostoru. Není to jen zábava, například právě parlament bude rozhodovat o reálných otázkách,“ říká Kurzwelly. Parlament Słubfurtu se na své první schůzi například vyslovil pro stavbu polsko-německé cyklostezky přes řeku, vydání słubfurtského turistického průvodce a podpořil vznik…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].