2009-67-mobr-56R03matka-nocn.jpg
2009–67-mobr-56R03matka-nocn.jpg • Autor: Respekt

2009-67-vobr-56R03matka-noc.jpg
Fotografie: Obálka knihy – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Zatímco před rokem 1989 se u nás objevilo jen několik jeho titulů (v kongeniálních překladech Jaroslava Kořána), počátkem 90. let se tu s Kurtem Vonnegutem, jr., (1922–2007) roztrhl pytel. Kvalita českých verzí ale značně poklesla. A třebaže Matka noc vydaná tehdy poprvé nakladatelstvím Volvox Globator nebyla úplně špatná, je určitě dobře, že se Argo nyní rozhodlo pro nový pokus z pera renomovaného překladatele.

Matka noc je autorovým třetím románem ze čtrnácti. V USA poprvé vyšla roku 1961, kdy byl její tvůrce ještě relativně neznámý. V mnohém však předznamenává pozdější Jatka č. 5, zachycující spojenecký nálet na Drážďany z 13. února 1945, která představovala v autorově kariéře skutečný průlom. Najdeme tu tentýž černý humor v kombinaci s hovorovým jazykem a poutavým příběhem. Obě prózy navíc spojuje i vášnivě humanistický, protiválečný tón.

Říká, co si myslí

Matka noc je členěna do krátkých kapitol představujících deníkové záznamy Američana Howarda W. Campbella, jr., jenž roku 1961 čeká jako válečný zločinec v Jeruzalémě na soud. Je to doznání nejen ve smyslu výpovědi, po níž by měl následovat spravedlivý rozsudek, ale též ve smyslu zpovědi volající po rozhřešení. Navíc je to podle Vonneguta, který se v poznámce editora stylizuje do Campbellova redaktora, historický dokument, čímž se zcela v duchu postmoderny prolíná fikce s realitou. A…

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte