2009-92-mobr-33AR032009n.jpg
2009–92-mobr-33AR032009n.jpg • Autor: Respekt

2009-92-vobr-33AR032009.jpg
Fotografie: Podnikavý chlapík odvedle. (Bernard Madoff – vpravo) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Případ Bernarda Madoffa, který pravděpodobně připravil investory o několik desítek miliard dolarů (Respekt o tom podrobně psal v posledním loňském čísle), dokázal na nějaký čas zastínit dokonce i diskusi o hrozbě světové recese. Pro miliony lidí na celém světě je Madoffův příběh dalším dokladem toho, že v onom velkém světě financí, světě honosných staveb, velké moci a snad ještě větších platů je cosi zpuchřelého.

Důsledky případu Madoff jsou na první pohled stejné jako ty ostatní: kolapsy či obrovské ztráty finančních institucí, které vyústily v celosvětovou krizi. A přesto je mezi případem Madoff a těmi ostatními podstatný rozdíl.

Situace, s níž nikdo nepočítal

Velké a mocné investiční banky z Wall Street, které se staly prvními oběťmi krize, zaměstnávaly stovky nejlepších mozků ze světových univerzit, díky nimž pracovaly s velmi složitými a propracovanými modely řízení rizika. Tento přístup je založen na pravděpodobnostních modelech (obdobně jako pravidla stanovená regulátory), jejichž tvůrci se – zjednodušeně řečeno – snažili pokrývat prakticky všechny možné scénáře vývoje trhů (na úrovni pravděpodobnosti 99 procent či výše) a vycházeli přitom z historie a fungování ekonomik. Instituce pak postupovaly v obchodování tak, aby i v těch nejhorších scénářích „přežily“ – měly dostatek kapitálu na krytí možných ztrát.

2009_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte