Diplom z prestižní americké univerzity obvykle znamená raketový start kariéry. Platí to i v době krize? A co vůbec elitní školy Americe přinášejí, jsou motorem společnosti, nebo jen prohlubují její nerovnost?

55_R27_2009_s.jpg
55_R27_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Je 20. května a na Columbijské univerzitě v New Yorku probíhá v pořadí 255. promoce od založení školy. Asi deset tisíc lidí ve světlemodrých talárech a nesmyslně tvarovaných čepicích se snaží předstírat, že dnešek je jedním z nejšťastnějších dní jejich života. Absolventi MBA (tedy v oboru ekonomicko-manažerských věd) jako každý rok radostně mávají dolarovými bankovkami. Budoucí zubaři zdvihají dvoumetrové kartáčky na zuby. Studenti žurnalistiky, mezi nimiž sedím také já, i letos vyhazují do vzduchu noviny, což při současné situaci na trhu tištěných periodik charakterizuje naši budoucnost až příliš výstižně.

Promlouvá prezident školy Lee Bollinger a říká cosi o tom, že nikde jinde na světě teď není větší koncentrace štěstí na centimetr, respektive palec čtvereční, a že nám leží celý svět u nohou. Vládne sváteční nálada a není právě vhodné namítat, že svět, ve kterém promujeme, je jiný než ten, ve kterém jsme školu začínali, a že nám možná leží u nohou spíše proto, že se tam zhroutil a bude mu chvíli trvat, než se zase vzpamatuje.

Současné ekonomické tornádo udělalo z nejprestižnějších amerických univerzit rizikové investice. Absolventi MBA si dříve mohli…

2009_obalka_R27
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R27
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte