Anketa: V západním světě krachují tištěná média. Co je nahradí? (Čtěte rubriku Téma, str. 34–41)
 

04_R22_lapcik_n.jpg
04_R22_lapcik_n.jpg • Autor: Respekt

04_R22_lapcik_s.jpg
04_R22_lapcik_s.jpg • Autor: Respekt
Marek Lapčík
katedra žurnalistiky, Univerzita Palackého

Ignacio Ramonet v knize Tyranie médií předpověděl smrt novin již před deseti lety. Nestalo se tak. A soudy o jejich všeobecném zániku se mi zdají i dnes více než předčasné. Aktuální situaci bych definoval spíše jako určitý typ „čištění trhu“ založený na darwinovském principu přirozeného výběru (na Západě aktuálně probíhající, u nás již proběhnuvší). Apokalyptické vize tu byly již několikrát – fotografie měla zaniknout rozšířením filmu, film rozšířením televize, kniha měla být „mrtvá“ již několikrát… Proč by se předpověď měla splnit u novin? Noviny může zlikvidovat spíše jejich management – například cestou, jíž se vydaly české deníky: tabloidizace a hypertrofované vizualizace.

04_R22_hvizdala-_s.jpg
04_R22_hvizdala-_s.jpg • Autor: Respekt
Karel Hvížďala
publicista, spisovatel

Média zatím krachují v USA, kde je odlišná situace: levné počítače a připojení k internetu skoro zdarma. V Evropě je to jiné. Například v sousedním Německu, podle šetření společnosti TNS, novinám, jako jsou Frankfurter Allgemeine Zeitung, Süddeutsche Zeitung či Die Welt, důvěřuje 60 procent občanů, zatímco internetovým portálům a blogerům jen 19 procent. V blízké budoucnosti spíš dojde k větší koncentraci majitelů, což ohrozí pluralitu názorů, a to již ohrožuje kořeny demokracie. Proto se začíná v Evropě hovořit o státní podpoře seriózních titulů, což ovšem předpokládá přesnou definici standardů.

04_R22_cermak_s.jpg
04_R22_cermak_s.jpg • Autor: Respekt
Miloš Čermák
publicista

Papír noviny historicky definoval. Dnes ale vidíme, že je to minulost. Zásadní otázka tedy zní, zda noviny budou moci existovat i bez papíru. Mluvím teď o „novinách“ jako principu shromažďování zpráv, ale také určování společenské agendy a sdílení hodnot. Média jsou dnes na možná nejdůležitější křižovatce existence. Buď si pouze najdou novou podobu v rámci internetového obsahu, anebo jako instituce přestanou existovat. V tom případě jejich místo zaplní nový druh komunikace a veřejné debaty, například v podobě takzvaných sociálních sítí. Ale jak konkrétně se to stane a jaký dopad to bude mít pro společnost, asi těžko někdo dokáže odhadnout.

04_R22Irena-Reifova_s.jpg
04_R22Irena-Reifova_s.jpg • Autor: Respekt
Irena Reifová
katedra mediálních studií, Univerzita Karlova

Tištěné noviny hned tak nezaniknou. Současný pokles nákladů ukazuje spíše na skokové ustavování nové rovnováhy mezi novými (a stále se množícími) typy médií. Tisk je dále třeba, ale ne v tak velkém množství hmotných kopií. Přenositelnost a snadnou manipulaci novin nedokáže ani v současnosti nic plně nahradit. Ovšem v situacích, kdy mobilita a všudypřítomnost novin jako předmětu není tak důležitá, může převládnout prostředí internetu. Jde o projev tzv. konvergence médií, různé obsahy (písmo, obrazy i zvuky a jejich všemožné kombinace) se ve fázi transmise a příjmu stýkají a přicházejí k uživateli tímtéž digitálním kanálem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte