0:00
0:00
Kultura10. 5. 20096 minut

Kulturní přehled

Astronaut
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Hudba:

↓ INZERCE
 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Leonard Cohen: Live In London

COLUMBIA / SONY MUSIC

Dvojalbum z loňského července vychází jako CD i DVD. Třiasedmdesátiletý Cohen přibíhá, tři hodiny servíruje publiku své hity od So Long, Marianne po The Future, emocionálně publikum zmate, rozloží a zase odbíhá. Do Prahy se vrátí 29. 8.

Martin E. Kyšperský: Domácí práce
AMAKVARÉ RECORDS
Lídr skupiny Květy odhaluje skrytější tvář: při improvizacích a domácím nahrávání s ním účinkují Dorota Barová, Marta Svobodová, Dorothea Kellerová, Bohdan Karásek či Aleš Pilgr. Výsledkem je povedený poetický experiment.

Maria Joao & Mário Laginha: Chocolate
POLYDOR / UNIVERSAL MUSIC
Portugalská zpěvačka po léta balancuje mezi půvabem a excentričností. Nové album se točí kolem starých evergreenů: konzervativně, ale s potměšilými posuny.

Wabi Daněk: A život běží dál
UNIVERSAL MUSIC
„Skunkárny“ čili písně trampského autora Mirka „Skunka“ Jaroše. Dobří muzikanti kolem Druhé trávy a AG Fleku, od Wabiho jen uměřený hlas.

WWW, Peťo Tázok & Karaoke Tundra
ROXY, PRAHA, 12.5.
Progresivní hiphopeři z Česka a Slovenska křtí nová alba Tanec sekyr a Album, předskakují Vladimir 518 a Hugo Toxxx.

Výtvarné umění:

Labyrint světla
EKOTECHNICKÉ MUZEUM, PRAHA, 12. 5.–14. 7.
Bývalá kanalizační čistírna v Bubenči se zaplní světelnými a zvukovými objekty Milana Caise, Jiřího Konvrzka, Miloše Vojtěchovského, Čestmíra Sušky, Ondřeje Šmejkala a pochopitelně i Petra Nikla, v jehož hlavě se celý projekt zrodil.

Stanislav Pavlovský z Pavlovic (1579–1598): Biskup a mecenáš umírajícího věku
ARCIDIECÉZNÍ MUZEUM, KROMĚŘÍŽ 7. 5.–27. 9.
Olomoucký biskup stál za přestavbami církevních rezidencí v Kroměříži, Olomouci a Hukvaldech, podnítil vznik mnoha výtvarných a hudebních děl. V Arcidiecézním muzeu se tak představuje v sérii výstav další katolická osobnost.

Mémy Grafiky 2 / ateliér prof. Vladimíra Kokolii
ALŠOVA JIHOČESKÁ GALERIE, ČESKÉ BUDĚJOVICE, 7. 5.–21. 6.
Výstupy Kokoliova ateliéru na pražské AVU, k vidění jsou díla Jána Mančušky, Veroniky Holcové, Tomáše Vaňka, Josefa Bolfa i jejich méně viditelných kolegů a kolegyň.

 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Filip Černý: Videoart

GALERIE HL. M. PRAHY, STAROMĚSTSKÁ RADNICE, 13. 5.–26. 7.

Žádné projektory ani televizní obrazovky, žádné nekonečné smyčky lačné divákovy pozornosti. Jen obrazy. Děje se toho na nich ovšem mnohem víc než v kdejakém videozáznamu okolní reality či umělcovy imaginace. Filip Černý měl v galerii vystavovat už loni, tehdy se ale hrdě postavil na stranu vyhozeného kurátora Karla Srpa. Dnes už to se Srpem i galerií vypadá lépe, je tedy na čase konečně udělat vernisáž.

Knihy:

Jerzy Pilch: Moje první sebevražda
PŘELOŽILA NINA VRBOVCOVÁ, KNIHA ZLÍN, 288 stran
Polský fejetonista, spisovatel a scenárista, novinář, polonista a bývalý univerzitní profesor. Stylizovaný dandy současné tamní literární smetánky pábící ženy a studentky pod svá mužská (ne však už toliko mužná) křídla. Držitel ceny NIKE 2001 za román U strážnýho anděla. Fanoušek fotbalového týmu Cracovia, samotář a věčný bojovník s alkoholem. To je dnes šestapadesátiletý Jerzy Pilch. Moje první sebevražda je soubor deseti volně propojených povídek, jehož leitmotivem jsou především autorovy osobní každodenní vzpomínky a zážitky. Popisnost, sarkasmus a ironie, upřímnost a otevřenost, tak by se dal charakterizovat jeho osobitý styl.

Oliver Sacks: Na čem si stojím…
PŘELOŽIL DUŠAN ZBAVITEL, DYBBUK, 169 stran
Kniha má podtitul „Prožitky odcizení částí vlastního těla a cesta zpět k původní celistvosti“. Podnětem k jejímu sepsání bylo pro autora jeho zranění se zvláštními následky, které utrpěl při nehodě v horách. Oliver Sacks se ocitl v postavení pacienta, jehož chirurgická léčba se zkomplikovala a on na vlastní kůži prožil to, co celý život zkoumá: neurologické problémy. Sám na sobě zakusil zážitek odcizení části těla. Myšlenky, které jej v nemoci provázely, byly existenciální povahy: Je možné si zachovat celistvé „já“ i v případě, že přijdeme o část těla? Co vlastně znamená toto „já“?

Jiří Bilbo Reidinger: Cirkus! Chauve. Aneb ze života jedné klaunské rodinky.
BAOBAB, 46 STRAN, ILUSTROVALA DORA DUTKOVÁ
Klaun, choreograf, pouliční herec a pedagog Jiří Reidinger při psaní čerpal hlavně z vlastní zkušenosti. Jeho knížka líčí všední dny rodiny klaunů, která putuje po světě. Kromě Bilba, jeho ženy Josefíny a dcer Bárbily a Týrbily jsou s nimi ještě zvířata od kachny po vešku, blešku až po starou slonici Dixi. Některá z klaunských dobrodružství zakreslila vtipně Dora Dutková formou komiksu.

Televize:

 
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Blázni bez dozoru

DŮM BLÁZNŮ, ČT 2, 17. 5., 22.30

Pro svůj pohled na rusko-čečenský konflikt ve filmu Dům bláznů se režisér Andrej Končalovskij inspiroval skutečnými událostmi. Příběh o ústavu pro duševně choré, z něhož před přibližující se válečnou frontou utekl všechen personál, má reálné kořeny. Ruského tvůrce ovšem bizarní zpráva ze zpravodajství přiměla vystavět kolem originálního syžetu mrazivé podobenství o rozostřených hranicích mezi normalitou a šílenstvím. Mix válečného dramatu, černé komedie a magickorealistické fresky ve stylu Emira Kusturici vynesl Končalovskému v roce 2002 Zvláštní cenu poroty na festivalu v Benátkách.

Válka a nastalé bezvládí do života ústavu vnesou chaos. Jako by však duševně choří považovali ten podivný mumraj, tanky a polní uniformy jen za další, i když trochu děsivou zábavu. Mnohem víc je trápí ztráta denního řádu, takže se panoptikum bizarních postav dál stará o vlastní věci, zatímco kolem něj vybuchují bomby a drolí se stropy. Nejvýraznější postavou filmu je Žanna. Kráska, která se opájí představou, že ji přijde z kruté reality jejího autistického světa vysvobodit jako princ na bílém koni kanadský romantický písničkář Bryan Adams.

Končalovskij, starší bratr Nikity Michalkova, se na realitu konfliktu v Čečensku dívá férověji než jeho slavnější sourozenec ve filmu 12. V tomhle podání je válka zločinem, nad kterým si jeho strůjci v čele s Michalkovovým přítelem Vladimirem Putinem nemohou jen tak umýt ruce.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].