Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Na pozvání

Výměna stráží v CIA: od Bushe k Obamovi

Eric Holder, ministr spravedlnosti ve vládě prezidenta Obamy, řekl nedávno před Kongresem, že simulované topení je bezpochyby formou mučení. Tento kus selského rozumu může mít překvapivé důsledky: od roku 2001 totiž tuto metodu používala CIA a dopouštěla se tím mučení, což je v USA klasifikováno jako federální zločin. V řadách CIA jsou teď tucty lidí, kteří se v očích amerických zákonů dopustili hrdelního zločinu a na desítky let dopředu se budou obávat, když před jejich domem zastaví neznámé auto.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Igor Lukeš - Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt
Fotografie: Igor Lukeš - Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Igor Lukeš

je profesorem na Bostonské univerzitě, kde přednáší historii a mezinárodní vztahy. Publikoval několik knih, například Inside the Apparat či Gorbachev’s USSR: A System in Crisis anebo Československo mezi Stalinem a Hitlerem: Benešova cesta k Mnichovu.

Eric Holder, ministr spravedlnosti ve vládě prezidenta Obamy, řekl nedávno před Kongresem, že simulované topení je bezpochyby formou mučení. Tento kus selského rozumu může mít překvapivé důsledky: od roku 2001 totiž tuto metodu používala CIA a dopouštěla se tím mučení, což je v USA klasifikováno jako federální zločin. V řadách CIA jsou teď tucty lidí, kteří se v očích amerických zákonů dopustili hrdelního zločinu a na desítky let dopředu se budou obávat, když před jejich domem zastaví neznámé auto. Cesty do ciziny jsou pro ně už teď zcela vyloučeny. Varováním je i případ generála Pinocheta, jehož výlet k lékaři do Londýna skončil v ponižující vazbě (1998–2000) díky zatykači, který na něj vydal jinak neznámý španělský prokurátor.

Mohlo by se zdát, že tak zásadní změnu v orientaci a metodách CIA bude těžko prosadit a že nastoupit nový směr bude trvat měsíce nebo roky. Po Obamově zákazu mučení však neuplynulo ani 24 hodin, a ředitel CIA, Bushem jmenovaný Mike Hayden, ho stvrdil interním rozkazem, v němž organizaci zavázal novou doktrínu plnit „bez výjimky, postranních úmyslů nebo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].