2009-585-mobr-11-civiln.jpg
2009–585-mobr-11-civiln.jpg • Autor: Respekt

2009-585-vobr-11-civil.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Řečiště, jimiž proudí světové finance, se téměř úplně ucpala. O práci přijdou miliony lidí. Jedním z léků by mohly být alternativní, doplňkové peníze používané uvnitř různých komunit, třeba obcí. Jejich možnosti nastínil už před několika lety belgický ekonom Bernard Lietaer, dnes se alternativní peníze těší nové vlně zájmu.

Severovýchodní cíp Spojených států, oblast známá jako Nová Anglie, se pyšní hlubokými lesy, rozlehlými planinami i horami. Lidé tu žijí alespoň částečně spojeni s přírodou, geograficky izolováni od zbytku USA. Místní jsou na svůj kraj pyšní nejen proto, že přírodní bohatství jim poskytuje jistou ekonomickou nezávislost. Když jde Susan Wittová, žijící v malé správní oblasti Berkshire County, nakoupit, nevytáhne u pokladny z peněženky dolary, ale tzv. „berkshares“. Tamní alternativní či, chcete-li, „doplňkovou“ měnu, kterou si místní obyvatelé v čele s Wittovou vytvořili už před dvěma lety.

Pět tamních bank již vytisklo více než dva miliony vlastních bankovek, v současné době jich je v oběhu na 185 000. „V posledních čtyřech letech se obnovil zájem o lokální ekonomiku, místní produkci. Prudce se zvýšil s kolapsem globální ekonomiky,“ řekla Wittová magazínu WorldChanging.com. Doplňkové měny ale nejsou žádná novinka a osvědčily se už v minulosti.

V roce 2001 vydal Bernard Lietaer,…

2009_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte