2008-2783-mobr-60AR522008n.jpg
2008–2783-mobr-60AR522008n.jpg • Autor: Respekt

2008-2783-vobr-60AR522008.jpg
Fotografie: Geologická divočina. (Zasypané Chaitén a stejnojmenná sopka.) Pro zobrazení dalších fotografií klikněte na Více. – Autor: Jiří Sobota • Autor: Respekt

Letos 1. května pekl Ernesto Cuňa hovězí maso na rožni. Na chilském venkově je to oblíbená kratochvíle, při které se sejdou známí podobně, jako když Češi u táboráku opékají špekáčky nebo narážejí bečku piva. I na dvorku Ernestova domku v Chaiténu, pětitisícovém městečku vmáčknutém mezi záliv Tichého oceánu a hory pokryté studeným deštným pralesem, se onoho květnového dne sešli přátelé. Když ale Ernesto upevnil poprvé kovový rošt nad ohniště, země pod jeho zahradou se otřásla. Obyvatelé Patagonie jsou spíše flegmatici a na podivné projevy přírody reagují s překvapivým klidem. Takže Ernesto se nenechal znervóznit, rošt rozebral a přemístil ho na opačný konec zahrady, kde je půda rovnější. Nebude přece riskovat, že se opékané pláty masa zřítí do ohně.

Potom se ale země zatřásla podruhé a účastníky party přešla na pečínku chuť. Okolní dřevěné domy seřazené na půdorysu pravoúhlých ulic se najednou rozhoupaly jako dětské kolébky, trámy se začaly se skřípotem prohýbat, dřevo praskalo. Ernesto, jeho přátelé a všichni obyvatelé městečka už věděli, že jde do tuhého.

Žijí totiž v Chile, kde podřimuje sto dvacet aktivních sopek, jejichž výbuchy a různá zemětřesení jsou běžnou realitou. Žijí navíc v Patagonii, kde jsou sopky a tektonické zlomy neprozkoumané a kde je člověk nedrží pod bedlivým dozorem jako v okolí hustě osídlených metropolí.

Chaitén je napůl uměle…

2008_obalka_R52-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 71 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R52-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 71 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte