2008-2204-mobr-41-komn.jpg
2008–2204-mobr-41-komn.jpg • Autor: Respekt

2008-2204-vobr-41-kom.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Zní to jako klišé – poslední dny patřily mezi nejdramatičtější, které finanční systém zažil za řadu desetiletí. Hrozba pádu několika komerčních bank v Evropě vyvolala překotné ujišťování politiků, že vkladatelé o peníze nepřijdou. Ihned poté následovaly miliardové státní intervence. V USA pokračuje přebírání slabých institucí silnějšími a v předvolebním čase probíhá debata o 700 miliardách dolarů, které vyžaduje záchranný plán ministra financí. Nervozita nepanuje jen v bankách. Akciové trhy nervózně reagují na jakékoliv informace, vykázaly rekordní poklesy a ceny akcií na některých trzích vymazaly zisky za posledních několik let.

Americká cesta

Bez ohledu na to, kolik dalších institucí vyhledá státní pomoc, o kolik procent klesnou (a zřejmě poté opět stoupnou) trhy akcií a zda se podaří Paulsonův plán na podporu finančních institucí v USA prosadit (což v době psaní tohoto komentáře nebylo jasné), zdají se být kontury probíhající krize mnohem jasnější.

Proto je nyní čas hovořit o důsledcích dnešního vývoje a o tom, zda se podaří navrátit do světové ekonomiky důvěru a finanční stabilitu. Ty jsou totiž nezbytné pro obnovení růstu světové ekonomiky, což je zásadní pro další vývoj naší země, jejíž prosperita závisí na stavu okolních zemí.

Řešení problémů slabých finančních institucí se dále budou nejspíše odehrávat ve stylu znárodnění, garancí či kapitálových…

200841-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200841-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte