2008-1722-mobr-25AR322008n.jpg
2008–1722-mobr-25AR322008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1722-vobr-25AR322008.jpg
Newyorská burza • Autor: Globe Media / Reuters

Někdy jsou to krátké věty, které o člověku prozrazují nejvíce. Věty, které padají jen tak mimochodem, téměř neúmyslně a které lépe než dlouhá vysvětlení vyjadřují, o co vlastně jde. Michael Müller takovou větu také má, zní: „Nejsme žádní hazardní hráči.“

Müller sedí ve své kanceláři ve Frankfurtu nad Mohanem, metropoli německého kapitálu: šedivý koberec, registratura, telefony, vlastně nic zvláštního – kdyby nebylo těch monitorů. Hned čtyři oddělují Müllerův psací stůl od zbytku kanceláře. A za nimi začíná velký, vzdálený svět: Kolik stojí ropa na burze v New Yorku, kolik stříbro v Londýně? Jak to vypadá se zásobami pšenice v Austrálii? Kolik prasat se dnes nabízí v Chicagu? A jak si dnes stojí rekordně posilující česká koruna?

Stačí pár kliknutí myší a Müller ví, jestli olej nebo skot slibují větší výnosy. A dosáhnout co největšího výnosu – to je jeho džob. Ve společnosti Union Investment, jednom z největších investičních podniků v Německu, tento 40letý matematik s trochu rozcuchanými vlasy obarvenými na blond spravuje několik fondů, které se zaměřují na obchod se surovinami. Klienti mu na to za poslední dva roky svěřili pozoruhodných 1,3 miliardy eur a dnes ho vychvalují za tučné výnosy mezi dvaceti až třiceti procenty. Se stejně pozitivními reakcemi na svoji práci se však Müller nesetkává všude. Naopak.

Během posledních…

200832-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200832-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte