0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Na pozvání12. 1. 20083 minuty

Společnost (s)potřeby

Materiální statky k životu jednoduše potřebujeme a nedokážeme se bez nich obejít.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Tomáš Sedláček - Autor: Günter Bartoš • Autor: Respekt
Fotografie: Tomáš Sedláček - Autor: Günter Bartoš • Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Tomáš Sedláček

(1977) je jedním z pěti předních mladých ekonomů světa (Yale Economic review). Po studiích působil jako ekonomický poradce prezidenta Havla (2001–2003) a odborný poradce ministra financí (2004–2006); posléze se stal hlavním makroekonomickým analytikem ČSOB.

Materiální statky k životu jednoduše potřebujeme a nedokážeme se bez nich obejít. A přestože základní lidské materiální potřeby jsou omezené (a de facto relativně skromné), ty nezákladní a k životu ne zcela nutné potřeby se zdají být nekonečné. Právě na tomto principu funguje vyspělá ekonomika naší moderní „západní” civilizace: generuje nikdy nekončící řetěz nabídky a zároveň poptávky.

To, že naše poptávka může naše základní potřeby nejen téměř nekonečně převyšovat, ale že může dokonce jít i proti základní biologické logice, je v této přejedené povánoční době jistě evidentnější než v jiném ročním období. Ekonomika naší civilizace prostě funguje na principu hypergenerování (s)potřeby a vytváření neodbytného dojmu, že na tomto nikdy nekončícím bálu eskalace spotřeby a výroby je zcela nezbytné a nevyhnutelné se podílet.

Konkurenční škola

V naší civilizaci se také hodně mluví o svobodě – do té míry, že se z tohoto slova stává téměř kýč. Řečtí stoičtí filozofové se považovali za o to svobodnější, čím méně toho potřebovali. Čím více &„…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc