2008-1485-mobr-slovensko-org..jpg
2008–1485-mobr-slovensko-org..jpg • Autor: Respekt

2008-1485-vobr-29R282008.jpg
Fotografie: Spoléháte na to, že se na všechno zapomene? (Mimořádná schůze slovenského parlamentu k odvolání ministra financí Počiatka, 25. června) – Autor: ČTK, www.ctk.cz • Autor: ČTK

Asi se nedozvíme, jak bolestivé bude pro zastánce eurozóny – jakožto klubu „těch nejlepších“ – akceptovat u svého stolu od 1. ledna 2009 zástupce Slovenska, které patří v Evropě k těm chudším zemím a v mnoha oblastech specifickým.

Ovšem ještě obtížnější by bylo zjistit, o čem si pár dní před klíčovým rozhodnutím o budoucí hodnotě slovenské koruny v eurozóně hovořil slovenský ministr financí Ján Počiatek s šéfy jedné z nejvlivnějších, ale také nejagresivnějších domácích finančních skupin. Ať už si s nimi na jachtě v Monaku povídal o počasí, probíhajících závodech F1 nebo jen okukoval hezké holky, jedno je jisté: byl to průšvih.

K tomu, co nekalého se mohlo na Slovensku stát a zřejmě se také stalo, se ještě dostaneme. Nejdříve se ale ohlédněme o několik let zpátky.

Překvapení

Rozhodnutí ucházet se o členství v eurozóně v roce 2009 se na Slovensku zrodilo v roce 2005. Důvodem byla jistá skepse vůči představě, že malý slovenský finanční trh by umožnil centrální bance provádět skutečně nezávislou měnovou politiku (a ne jen neustále krotit směnný kurz, tvořený na málo likvidním slovenském trhu). Tento pohled podporoval i fakt, že struktura slovenské ekonomiky se díky podpoře zahraničních investic (zejména pak příchodem automobilek) začala měnit na silnou průmyslovou zemi zaměřenou na export.

Přechod na euro se zdál být…

200828-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200828-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte