2008-1198-mobr-22-civilisacen.jpg
2008–1198-mobr-22-civilisacen.jpg • Autor: Respekt

2008-1198-vobr-22-civilisace.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Před několika lety byl Mark Summerton běžným zaměstnancem obecního úřadu v severovýchodní Anglii. Počátkem roku 2006 si však vyslechl verdikt, jímž ho soud poslal na čtyři měsíce do vězení. Vyšlo najevo, že zneužíval bezpečnostní kamery, které měly sledovat rušnou ulici lemovanou řadou obchodů. Summerton pomocí kamer nahlížel do soukromých bytů a sledoval ženy při koupeli, převlékání a milostných aktivitách.

Na bdělé objektivy kamer, které nás neúnavně pozorují na místech, jež pokládáme za veřejná, jsme si již zvykli. Proti nepřetržitému monitorování obchodů, křižovatek, dálnic, nádraží, letišť, bank, úřadů a dalších míst zaznívají jen ojedinělé protesty. Smířlivý postoj k „oku velkého bratra“ pramení mimo jiné z toho, že si lidé neuvědomují, co technika dovede už teď a co umožní v nejbližší době. Od roku 1942, kdy firma Siemens AG instalovala na baltském ostrově Usedom první systém průmyslové televize pro sledování pokusných startů raket V2, se toho přitom změnilo opravdu hodně.

Pohlédnout skrz zeď

Nejsledovanějším městem světa je Londýn. Do srdce britské metropole nahlíží více než půl milionu kamer a každý z návštěvníků centra je nafilmován přibližně 300krát denně. Systém dokáže „přečíst“ poznávací značku vozidla, což nyní souvisí hlavně s výběrem mýta za vjezd do placených oblastí ve středu města. Vhodný software ale dokáže z obrazových záznamů…

200822-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200822-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte