2008-983-mobr-27AR182008n.jpg
2008–983-mobr-27AR182008n.jpg • Autor: Respekt

2008-983-vobr-27AR182008.jpg
Fotografie: Rýžová pole dnes mnohým připomínají spíše zlatá pole. Minimálně svou cenou na trhu. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Samake Bakary prodává rýži v dřevěných nádobách na tržišti v Abobote na severním předměstí Abidžanu na Pobřeží slonoviny. Ukazuje na mísu zlomkové thajské rýže, která jde při ceně 400 CFA franků (zhruba 1 dolar) za kilogram nejvíc na odbyt. Když šly obchody dobře, dokázal jí dřív prodat i 150 kilogramů za den. Teď může mluvit o štěstí, když prodá polovinu. „Lidé se zeptají na cenu a jdou dál, nic si nekoupí,“ stěžuje si. Počátkem dubna zašli tak daleko, že se začali bouřit: dva dny násilností přesvědčily vládu, aby odložila plánované volby.

„Pro světové zemědělství nastalo nové, neudržitelné a politicky riskantní období,“ tvrdí Joachim von Braun, šéf Mezinárodního institutu pro výzkum potravinové politiky (International Food Policy Research Institute, IFPRI) ve Washingtonu, DC. Důkazem jsou nepokoje kvůli potravinám v zemích podél rovníku. Na Haiti demonstranti provolávající heslo „Máme hlad“ přinutili k rezignaci předsedu vlády; 24 lidí bylo zabito při nepokojích v Kamerunu; egyptský prezident povolal k výrobě chleba armádu; na Filipínách se hromadění zásob rýže trestá doživotím. „Situace je výbušná a ohrožuje politickou stabilitu,“ strachuje se prezident obchodní komory Pobřeží slonoviny Jean-Louis Billon.

V loňském roce vzrostla cena pšenice o 77 procent a…

200818-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200818-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte