Dvě důležité zprávy minulého týdne: Městský soud v Praze osvobodil sedm manažerů IPB, nedopustili se prý podvodného jednání s navýšením základního kapitálu. A bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny projedná návrh ministerstva vnitra na reformu policie. Tyto dvě informace spolu souvisejí podstatně více, než se na první pohled zdá.

Říci si, tu je východisko

Podobných rozsudků, kdy jsou osvobozeni lidé podezřelí z významných zločinů – pokud se takoví lidé vůbec před soud dostanou –, slýcháme v poslední době až příliš. Třeba že manažerka obchodního řetězce Tesco chycená policií při přebírání úplatku byla soudem osvobozena. Starosta města podezřelý ze zpronevěry peněz soudem osvobozen. A mnoho dalších.

Samozřejmě každého napadne otázka: Jak je to možné? Šikanovala policie nevinné lidi, jak naznačovala před časem nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká? Nebo je policie tak neschopná, že nedokáže sehnat dostatek důkazů na usvědčení skutečných grázlů? Je tu pochopitelně ještě možnost, že soudy jsou tak špatné nebo úplatné, že hatí skvělou práci policistů. V praxi platí samozřejmě každá z těchto možností, v některých kauzách dokonce všechny tři najednou.

Jenže ono to může být úplně jinak. Není totiž dost informací a důkazů, abychom ta tvrzení opravdu obhájili. Ale je jich i málo na to, abychom je vyvrátili. Když k výše zmíněnému názoru dojdeme při nezávazné řeči v kavárně, nic se nestane.

Problém je, když informace a…

200818-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200818-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2986

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte