2008-886-mobr-32AR162008n.jpg
2008–886-mobr-32AR162008n.jpg • Autor: Respekt

2008-886-vobr-32AR162008.jpg
Fotografie: Jak dlouho tady zůstaneme? (Děti si hrají na vyprázdněných plochách v Desavě, prosinec 2007) – Autor: Bartoš Günter • Autor: Respekt

S velkými městy ve východním Německu se děje něco podivného. Plattenbauten, bezduché prefabrikované činžáky narychlo postavené někdejšími komunistickými vládci tohoto regionu, se dnes strhávají. Občas některému z nich jen ubourají horní patra. Proluky ve starších ulicích, kde demoliční čety strhly opuštěné domy, připomínají díry ve zkaženém chrupu. Městská zástavba prodělává ozdravnou kúru a odumřelé či odumírající budovy se odstraňují v naději, že se tak podaří zachránit zbytek.

Urbanisté, kteří se normálně zpravidla snaží podporovat výstavbu obytných domů, továren a silnic, dnes musejí reagovat na dvojnásobnou demografickou krizi – zhroucení průmyslu komunistické éry, které způsobilo masový úprk zaměstnanců (zejména mladých žen) na západ a prudký pokles porodnosti.

Sasko-Anhaltsko, jež je kolébkou reformace i východoněmeckého chemického průmyslu, ztratilo během šestnácti let od sjednocení Německa v roce 1990 jednu pětinu ze svých 2,9 milionu obyvatel. Očekává se, že do roku 2025 přijde ještě téměř o další půlmilion. Z Köthenu, v němž Johann Sebastian Bach složil své Braniborské koncerty, „odešlo tolik mladých pracovníků, že se z populační pyramidy stal populační hřib“, říká Inna Bauerová ze stavebního odboru tamějšího městského úřadu.

Města na východě už si nedělají iluze, že se dokážou demografickému poklesu vyhnout. Namísto toho…

200816-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200816-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte