2008-682-mobr-13hartlR132008n.jpg
2008–682-mobr-13hartlR132008n.jpg • Autor: Respekt

2008-682-vobr-13hartlR132008.jpg
Fotografie: Jan Hartl – Autor: Bartoš Günter • Autor: Respekt

Jan Hartl

(1951) vystudoval sociologii, politologii a filmovou vědu na Univerzitě Karlově. V letech 1975–1989 působil v Ústavu pro filozofii a sociologii ČSAV. Na jaře 1990 spoluzaložil Středisko empirických výzkumů (STEM), první soukromou sociologickou firmu, kde je dodnes ředitelem.

Říká se, že to, co špatně začíná, většinou také špatně pokračuje. Kdybychom v naší politice pro tuto tezi hledali potvrzení, mohli bychom si za příklad vzít Senát. Vznikal obtížně, za nepřízně a posměchu a táhne se to s ním dodnes – volby do Senátu v současnosti pokládá za důležité jen zhruba čtvrtina obyvatel ČR. I samosprávné kraje, tehdejší řečí hezky nazývané VÚSC, se koncem devadesátých let rodily obtížně, proti vůli mnohých politiků.

Na rozdíl od Senátu ale kraje ve veřejném mínění uspěly a jejich vznik pozitivně oceňují tři čtvrtiny naší populace. To v situaci, kdy s politickou situací u nás je celkově spokojeno jen 22 % lidí, kdy vládu i premiéra pozitivně hodnotí necelých 30 %. Jako by se ve vědomí lidí znatelně oddělovala politika na centrální úrovni, která je pro většinu z nich příliš nevěcná a ideologická, hašteřivá a intrikánská, od politiky na úrovni kraje, která je přehlednější, pochopitelnější a důvěryhodnější. Přes osmdesát procent lidí si myslí, že problémy regionu dnes lépe řeší volená krajská samospráva než ministerstva a centrální…

200813-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200813-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte