2008-583-mobr-Plynovod-mapa-0306n.jpg
2008–583-mobr-Plynovod-mapa-0306n.jpg • Autor: Respekt

2008-583-vobr-Plynovod-mapa-0306.jpg
Fotografie: Schéma plynovodů v Evropě – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Pohlédneme-li na dějiny Ruska posledních dvou staletí, spatříme mimo jiné vytrvalou snahu vybudovat impérium. Jak vypadá takové úsilí v dnešním světě? Stačí udržovat okolní státy v dvojí závislosti: na ruských fosilních palivech, a až začnou docházet, pak také na elektřině z nových jaderných elektráren. Těch chce Rusko postavit nejméně deset a vyrobenou energii hodlá vyvážet.

Česká republika má v současné době poměrně výsadní postavení, protože přes ni proudí zhruba 40 % plynu směřujícího do Německa. Kdyby plynovody vedly jinudy, poklesl by i náš vliv na evropskou ekonomiku.

Kudy ale povedou ropovody a plynovody za deset či dvacet let? Energetická koncepce Ruské federace je v tomto ohledu zcela přímočará. Požaduje omezit tranzitní závislost na třech nespolehlivých a ruské kontrole se postupně vymykajících zemích – na Bělorusku, Ukrajině a Polsku. Ruské plány se týkají i České republiky, protože běloruské a ukrajinské větve v současnosti pokračují přes Slovensko k nám a dál na západ.

V budoucnu se má mapa cévního řečiště plynovodů výrazně proměnit. Jedna trasa, tzv. Nord Stream, by vedla po dně Baltského moře do Německa, a přímo by tedy propojovala dvě země, které, jak si všiml již filozof N. Berďajev, měly v dějinách obvykle silně nadstandardní vztahy – mužné Německo a matku Rus. Druhý plynovod již vede přes neklidný, ale vůči Rusku spřátelený Balkán a stačí jej…

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200811-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte