Tajné lety CIA už nejsou jen doménou médií. Ve své zprávě je odsoudil Evropský parlament. Americká zpravodajská služba prý nad evropským územím přepravovala osoby podezřelé z terorismu. A na mušce kritiky se ocitly i některé členské země EU za to, že se na těchto operacích měly podílet.

Zatímco zprávu europarlamentu někteří kritikové označují jako tendenční, Itálie už nějakou dobu řeší kauzu, u které nikdo nezpochybňuje její reálný základ. Jde o čtyři roky starý únos muslimského klerika v Miláně, který nyní vyvrcholil obžalobou 26 agentů CIA.

Osm let na mušce

Nasr Usáma Mustafa Hasan, známý pod jménem Abú Umar, je původem egyptský imám. Ve své zemi byl v roce 1993 z politických motivů uvězněn; detaily toho, co se za touto frází konkrétně skrývá, jsou protichůdné a v podstatě nejasné. Buď jak buď, na Apeninském poloostrově získal v roce 2001 politický azyl a stal se imámem milánské mešity. 17. února 2003, tedy měsíc před začátkem amerického útoku na Irák, byl v Miláně unesen.

Vyšetřování italské justice poměrně brzy ukázalo následující skutečnosti: klerika se zmocnilo komando CIA; na operaci se bezprostředně podílelo celkem 26 agentů. Abú Umara odvezli na americkou vojenskou základnu Aviano v severní Itálii, kde byl údajně mučen. Odtud měl být přes Německo transportován do egyptské Káhiry a znovu podroben mučení.

Proč takový zájem o jednoho muslimského klerika? O milánskou mešitu a tamní islámské kulturní centrum se úřady zajímaly už…

20079-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20079-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte