2007-1839-mobr-Kurdistanmapa.gif
2007–1839-mobr-Kurdistanmapa.gif • Autor: Respekt

2007-1839-vobr-Kurdistanmapa.jpg
Fotografie: Ostrov bezpečí • Autor: Respekt

Další a další krvavé atentáty, boje mezi milicemi, chronicky slabá šíitsko-kurdská koaliční vláda, rozhádaný parlament. Jen těžko lze v dnešním Iráku najít oblast, která by fungovala. I proto v zemi přes nelibost americké veřejnosti i demokraty ovládaného Kongresu zůstává více než 160 tisíc vojáků. Kdo však dobře hledá, naději najde. Jmenuje se Kurdistán.

Ostrov bezpečí

Mezi zelenými kopci a horskými štíty, na území velkém jako Česko, žije pět milionů iráckých Kurdů. Návštěvník, který přistane na moderním mezinárodním letišti v hlavním městě iráckého Kurdistánu Arbílu, jen stěží pozná, že se ocitl v Iráku. Přivítají jej kurdské vlajky a pocit bezpečí. O to se už přes 16 let starají oddíly kurdské domobrany, tzv. pešmergy. Po Američanech ozbrojených po zuby není v Kurdistánu ani památky. Dokud střeží hranice a brání tomu, aby se Irák propadl do naprostého chaosu, který by zasáhl i Kurdistán, nejsou na severu země potřeba. Pešmergy si zatím vystačí samy. Více než 200 tisíc mužů ve zbrani je nejlépe vycvičenou součástí iráckých bezpečnostních složek. Tvoří je rovným dílem muži z klanu iráckého prezidenta Džalála Talabáního a jeho někdejšího rivala a současného prezidenta Kurdistánu Masúda Barzáního.

Po srpnovém útoku sebevražedných teroristů na komunitu kurdských jezídů, při kterém zemřelo na 350 vyznavačů tohoto prastarého kultu, znovu zaznělo volání po…

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte