Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Klausův boj za demokracii

Česká společnost nepochybně potřebuje zásadní debatu o zdejší policii, státních zástupcích i soudech.

Česká společnost nepochybně potřebuje zásadní debatu o zdejší policii, státních zástupcích i soudech. Zkrátka o tom, jak se zde vymáhá právo. Nelogické a protichůdné verdikty, zbabělost vyšetřovatelů i státních zástupců jít po krku mocným, zbytečné protahování sporů – to vše tuto zemi trápí. Možná je to největší téma současnosti – větší i než ekonomické reformy.

To nejhorší, co ale takovou diskusi mohlo potkat, je výrok prezidenta Václava Klause:„Občané České republiky prohrávají s naší soudcovskou mocí a já to považuji za velké ohrožení demokracie v naší zemi.“

Reagoval tak na verdikt Ústavního soudu, který znovu označil zásah prezidenta do chodu Nejvyššího soudu za protiústavní.

Případ je známý, tak zjednodušeně: Klaus se nejdříve pokusil odvolat šéfku Nejvyššího soudu (NS) Ivu Brožovou a Ústavní soud jeho postup označil za neplatný. Pak se Václav Klaus pokusil dosadit do vedení NS bývalého ministra spravedlnosti Jaroslava Bureše a i to nyní ústavní soudci odmítli.

Václav Klaus je ve funkci prezidenta od roku 2003, od té doby jsme podobné ataky na soudní moc slyšeli několikrát. Teď zaútočil dokonce na nejvyšší justiční instanci. Ani jednou jsme však neslyšeli argumenty, fakta či analýzy, o které se opírá. Emotivně promluví do televizních kamer, jen když se jedná o přelíčení, které se týká bezprostředně jeho. Nezní přesvědčivě, když tvrdí, že vede boj za…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

200738-vobr-01_obalka_velka.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.