Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Svět

Trapnosti a lži

Polsko se stále zmítá ve spárech postkomunistického komplotu, jehož sílu vládnoucí bratři Kaczyńští podcenili a nechali jeho strůjce vklouznout až do vlády.

Polsko se stále zmítá ve spárech postkomunistického komplotu, jehož sílu vládnoucí bratři Kaczyńští podcenili a nechali jeho strůjce vklouznout až do vlády. Takto vnímají slavná dvojčata poslední události polské vládní krize – alespoň se tak dá soudit z jejich prohlášení. Ve víře, že zachraňují Polsko, posilují tajné služby a odposlechy, došlo i na policejní provokace a veřejné zatýkání známých a (dosud) vlivných lidí.

Oním nekalým strůjcem se ukázal být Janusz Kaczmarek – ještě před měsícem generální prokurátor, loajální úředník na ostře sledovaném ministerstvu spravedlnosti. Kaczmarek si velmi dobře rozuměl s ministrem Zbigniewem Ziobrem (dnes nejpopulárnějším polským politikem). Společně např. hájili brutální policejní zákrok proti bývalé postkomunistické ministryni Barbaře Blidové, jakožto další důkaz „rozhodnosti“ v boji s postkomunismem a korupcí. Jinak řečeno, Ziobro ani Kaczmarek nenesou zodpovědnost za to, ze Blidová během zákroku spáchala sebevraždu.

Konce věrných

Kaczmarek byl bratrům Kaczyńským dlouho věrný, jenže během dovolené v Itálii se z médií dozvěděl, že je odvolán. Prý to byl on, kdo varoval koaličního partnera ve vládě, populistu Andrzeje Leppera, před policejní provokací, která měla dokázat Lepperovu zkorumpovanost. Z Kaczmareka se rázem stal v očích Kaczyńských gangster, a navíc práskač, který nepravdivě informuje veřejnost o…

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200737-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte