Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Domov

Zapomenutá revoluce

Světové firmy, které mají tuto zemi v čím dál větší oblibě, si stěžují, že jinak vzdělané a schopné Čechy ochromuje špatná angličtina. Handicap nevyváží ani talent místních ani jejich atraktivní poloha země v centru Evropy. Česku kvůli němu naopak hrozí, že se mocní hráči posunou o dům dál a to v konečném důsledku zabrzdí slibně běžící ekonomiku.

Fotografie: Něco jako v zahraničí, ale doma, prosím. (Tom Legros se svými svěřenci na Lužnici) • Autor: Respekt
Fotografie: Něco jako v zahraničí, ale doma, prosím. (Tom Legros se svými svěřenci na Lužnici) • Autor: Respekt

Dřímající nepříjemnost oživil až boom technologických center, který teď ovládá Českou republiku. Světové firmy, které mají tuto zemi v čím dál větší oblibě, si stěžují, že jinak vzdělané a schopné Čechy ochromuje špatná angličtina. Handicap nevyváží ani talent místních ani jejich atraktivní poloha země v centru Evropy. Česku kvůli němu naopak hrozí, že se mocní hráči posunou o dům dál a to v konečném důsledku zabrzdí slibně běžící ekonomiku. Otázka pro rychle se blížící začátek školního roku je tedy jasná: Kdy začne v Česku platit, že ukončení běžné střední školy automaticky znamená slušnou schopnost domluvit se anglicky?

Udělej žirafu

Hlouček puberťáků se uvolněně pochechtává. Terčem zábavy je Filip, vytáhlý mladík s kudrnatou kšticí, který se právě pokouší fixem na tabuli nakreslit cosi, co vypadá jako medúza a co jen velmi vzdáleně připomíná koně s jezdcem skákajícího přes překážky. Slečny a mladíci se překřikují. „Jumping,“ zkouší to někdo. „Horse riding,“ ozve se odjinud. Drobný chlapík v mikině a kapsáčích udělá gesto naznačující, že „přihořívá“, a s nepřeslechnutelným americkým přízvukem je vyzve: „Try again.“ Nakonec se trefuje Miriam: „Horse racing.“ A jde se na další hru – dva teenageři si s použitím určených anglických slov vymýšlejí příběh a čtyři další jej předvádějí. Když Honza hraje žirafu klusající…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].