Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Nebeští jezdci na chalupě

Kdybychom to plánovali, kdybychom usilovali o spolupráci těch, kteří se v naší kapele sešli, nikdy by to nevyšlo, pravil George Harrison prozaicky k projektu z konce 80. let.

2007-1433-mobr-24AR312007.gif
2007–1433-mobr-24AR312007.gif • Autor: Respekt

2007-1433-vobr-24AR312007.jpg
Fotografie: Řekni mi téma a za deset dní máš desku. (Traveling Wilburys, zleva Lynne, Dylan, Harrison, Petty) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Kdybychom to plánovali, kdybychom usilovali o spolupráci těch, kteří se v naší kapele sešli, nikdy by to nevyšlo, pravil George Harrison prozaicky k projektu z konce 80. let. Traveling Wilburys nikdo nenaplánoval: vznikli díky řetězu náhod. Zbyla po nich dvě dobrá alba a vzkaz, že i ve světě hvězd se někdy věci dějí přes normální kamarádšoft.

Vinou vydavatelských tenzí ale nebyla tahle hudba po léta k dostání: až teď se ve skromné kompletní edici vracejí do oběhu písničky, v nichž bok po boku stanuli George Harrison, Roy Orbison a Bob Dylan.

Nějací Wilburyové

George Harrison měl v 60. let reputaci „tichého Brouka“. Na tiskovkách mluvil ze všech nejméně, po rozpadu Beatles se necpal za každou cenu do centra popového světa a často naopak pomáhal ke zviditelnění druhým. Koncert pro Bangladéš, který uspořádal v roce 1971, se stal prototypem charitativní akce, kde hvězdy investují svou popularitu do sociálního lobbingu. Díky Harrisonovu finančnímu vkladu mohli Monty Python natočit nestárnoucí radikální komedii Život Briana (George se tu mihne v epizodní roli). Když v roce 1988 přišel úspěch s albem Cloud Nine, dalo se to brát jako něco příjemného navíc v činorodém životě mezi hudbou a filmem.

Tehdy ještě životnost hitů ovlivňovaly vinylové singly. Když měla takhle vyjít Harrisonova písnička This Is Love, z vydavatelství požádali o nějaké „béčko“ …

200731-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200731-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte