2007-1282-mobr-28-12Rei.gif
2007–1282-mobr-28–12Rei.gif • Autor: Respekt

2007-1282-vobr-28-12Rei.jpg
Fotografie: Rupert Murdoch. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Na počátku tohoto roku jsme od mediálního mogula Ruperta Murdocha dostali nečekané doznání. Seděl na davoském fóru ve Švýcarsku, nohu přes nohu, a na otázku, zda nějak ovlivňoval vnímání irácké války, s úsměvem odpověděl: „Zkusili jsme to. Zásadně jsme podporovali Bushovu politiku na Středním východě, ale byli jsme kritičtí ke způsobu jejího provedení.“ Nikdo nečekal takovou upřímnost, překvapení to však pro nikoho nemohlo být. Během příprav invaze v roce 2003 všech jeho 175 novin po celém světě více či méně volalo po vojenském útoku.

S nezávislostí obsahu médií na vlastníkově názoru má Murdoch vůbec celoživotní problém. Velká slova o nezávislosti a objektivitě novin používá pouze tehdy, pokud to neškodí jeho byznysu nebo to neodporuje jeho politickému přesvědčení, takže prakticky jen u konkurence. Jeho tažení proti liberálnímu smýšlení v USA se stalo už pojmem. Svůj heroický boj proti liberální (rozuměj vůči republikánům kritické) novinařině kdysi ironicky formuloval: „Tak kromě ABC, CBS, NBC, MSNBC, CNN, New York Times, Washington Post a asi další stovky novin zde vidím jen velmi málo liberální zaujatosti v médiích.“ Není tak divu, že jeho poslední akvizice vyvolala více pozornosti, než se běžně u jeho úspěšných obchodů stává.

Wall Street Journal (WSJ) dostal od Murdocha nabídku, kterou sám list označil jako nepřátelské převzetí. Pro vlastníky, rodinu Bancroftů, by…

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte