Odvážná bojovka Topolánkova kabinetu „buď radikální reformy, nebo padneme“ se během pár dní změnila v neškodné „člověče, nezlob se“. Premiér totiž minulý týden slíbil poslancům, že budou moci rozebrat reformu na kousky a vláda odvolala, že s hlasováním o ekonomických změnách spojí i otázku svého dalšího pokračování. Tyto manévry mají jediný důvod: ministři se zalekli hrozby, že někteří koaliční poslanci reformu potopí, a to bude znamenat konec jejich slibně našlápnutých kariér.

Nikoho neurazit

V případě balíku zákonů Topolánkovy vlády se experti, novináři ani politici nikdy nedokázali shodnout, zda je řeč o skutečné „reformě“. Mohli jsme se ale spolehnout na to, že alespoň ministři tak svému plánu vytrvale říkali. Po minulé středě už to neplatí. Když ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi na tiskovce přišlo na jazyk slovo reforma, ani jej nedořekl a bleskově se „přepnul“ na „balík stabilizačních opatření“. A Mirek Topolánek, když dostal otázku, kam se poděla chuť následovat reformy Dzurindovy vlády, kroutil hlavou. „My jsme ve zcela jiné situaci, než bylo Slovensko,“ řekl Topolánek. „Máme šestiprocentní růst, nezaměstnanost klesá, ekonomika je v dobré kondici. Těmito kroky, touto nultou fází, se snažíme stabilizovat veřejné finance. Skutečné reformy teprve přijdou.“

Ale proč ta změna? Co se stalo? „Vláda slovník nezměnila – vždy hovořila o…

200721-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200721-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte