2007-966-mobr-06A.gif
2007–966-mobr-06A.gif • Autor: Respekt

2007-966-vobr-06A.jpg
Fotografie: Hlavně dát dětem volnost. (Rodičovská školka v Drážďanech) • Autor: Respekt

Oblíbený bonmot říká, že domovy důchodců jsou pomstou dětí za to, že je rodiče odkládali do jeslí. Hrůza z devastujících socialistických ústavů trvá, ale s tím, jak přibývá novorozeňat, začínáme řešit, čím je nahradit. V nejvyspělejších zemích Evropy se to dnes hemží mateřskými asistentkami, denními matkami či nabídkou více či méně kvalitních zařízení, do nichž je možné běžně přihlašovat už dvouleté děti.

V Česku je zatím možností poskrovnu. Chůvy a soukromé jesle přijdou draho, obecních zařízení je málo a pokusy rodičů zakládat svépomocné spolky narážejí na příkrov právních bariér. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas sice slibuje, že iniciativním rodičům rozváže ruce, ale zatím to vypadá, že to nebude stačit.

Nevyplatí se to

Na to, že dlouhá mateřská dovolená, zablokovaný trh práce a chatrná síť předškolních zařízení nepřístojně brzdí české matky v návratu do práce, si v Respektu naposledy stěžovala bývalá členka bankovní rady ČNB Michaela Erbenová. Tu situaci zažila nedávno s vlastními malými dětmi. „Nemáme babičky a jesle jsem vyloučila. Děti v nejútlejším věku mají přece jen rády svoje rituály a prostředí,“ líčí bývalá bankéřka svoji cestu. Řešení pro Michaelu Erbenovou se tedy jmenovalo chůva. Plat takové „profesionální babičky“ sice kopíruje průměrnou mzdu (asi dvacet tisíc korun), ale Erbenová si ji nemůže vynachválit. „Děti…

200721-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200721-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte