Indiáni věřili, že když se nechají vyfotit, přijdou o svoji duši. Jejich obezřetnost možná dnes dostává nový rozměr. Moderní „fotografové“ ovšem nemají zájem o snímek lidské tváře, chtějí jen pár banálních dat: adresu, jméno, věk, sociální poměry… Obchody s těmito informacemi představují čím dál výnosnější byznys. A i když těm, kteří se octli v jeho databázích, ztráta duše asi nehrozí, klid určitě není na místě.

Ošetři a mlč

Když Tereza C. nedávno vytáhla ze schránky obálku se svým jménem, radost brzy vystřídal údiv. Devítiletému děvčátku nepsal nikdo z rodiny nebo kamarádů, ale úplně neznámá firma. A tajemná zásilka skrývala nabídku knížek, které mají už skoro všechny její spolužačky a ve třídě se z nich stává opravdový hit. Nebylo to ostatně poprvé, co holčička podobnou zásilku dostala. Už dřív jí odkudsi přišla nabídka knih pro nejmenší čtenáře – krátce po tom, co se naučila slabikovat. Odkud ale ti neznámí lidé vědí, jak se naše dítě jmenuje, kde bydlí a kolik jí je let, ptala se Terezina maminka. Nic z toho přece nemohli najít v telefonním seznamu ani jinde. Na internetu si zjistila, že podobné případy může vypátrat Úřad pro ochranu osobních údajů, a tak si u tamních úředníků stěžovala. A vyšlo najevo, že vůbec není sama.

Kontroloři zjistili, že za Tereziným případem stojí firma Event Marketing. Její lidé od 90. let obcházeli porodnice a za drobné dárky typu krém pro miminko chtěli po čerstvých maminkách, aby jim…

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20072-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte