2007-751-mobr-29A.gif
2007–751-mobr-29A.gif • Autor: Respekt

2007-751-vobr-29A.jpg
Fotografie: Osana Zabužko – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Oksana Zabužko (1960) je ukrajinská spisovatelka, básnířka a esejistka. Žije v Kyjevě, kde na tamější univerzitě vyučuje tvůrčí psaní. Její nejznámější román Polní výzkum ukrajinského sexu (česky 2001) vyvolal na Ukrajině svou otevřeností skandál. Její nejnovější sbírka povídek a novel Sestro, sestro vyšla česky v loňském roce.

Víme, jak to je: čím je život zajímavější, tím víc se blíží literatuře. Politický život na Ukrajině byl před pár dny zase jednou zajímavý.

Po celých devět měsíců trvala stagnace, společnost byla zklamána ze své elity, byla zahlcena zpravodajstvím z parlamentu, které se začalo podobat zprávám z burzy. Který poslanec dnes přeběhl od oranžových k modrým a kolik to stálo v eurech, případně v dolarech?

Prezident Viktor Juščenko nařídil rozpustit parlament, protože se obával toho, že se nepřátelský a protireformní tábor modrých, který přetahoval na svou stranu jednoho poslance za druhým, plíživě dostane k moci. Juščenkův krok má minimálně jeden nesmírně důležitý účinek: vrátil Ukrajincům pocit, že historické děje a činy mají logiku.

Toto počínání má svou dynamiku, může být poznamenáno nějakým zkreslením, je těžkopádné, pomalé, ale historické. Jinými slovy: je autentické, živé a není vykonstruováno jako firemní strategie. Jean Baudrillard by ho popsal jako „fundamentální realitu“.

Kyjevané vyklidili náměstí

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte