2007-662-mobr-26A.gif
2007–662-mobr-26A.gif • Autor: Respekt

2007-662-vobr-26A.jpg
Fotografie: Poněkud smutná trofej. Pokud se rybě rodu plachetník nedostane výraznější ochrany, může do deseti let úplně vyhynout. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Pohroma přichází nenápadně: ryby a mořští savci mizejí, invazivní druhy cestují oceánem na trupech lodí, medúzy a toxické řasy se objevují na nečekaných místech. Ale neznepokojujme se: předchozí věta je pouze úryvkem z recenze katastrofického thrilleru The Swarm (česky vyšlo jako Vzpoura oceánů). V časopise Science ji publikoval kanadský biolog Boris Worm.

Takže jenom sci-fi? Ne tak docela. Stačí vzpomenout, co se nedávno odehrálo u břehů Namibie. Rybáři decimovali zdejší populace sardinek, ančoviček a dalších ryb tak intenzivně, že ryby téměř zmizely a jejich místa zaujaly medúzy. Místní vody, díky vzestupným proudům pozoruhodně bohaté na živiny, se změnily v mořskou poušť.

Právě Boris Worm vedl tým vědců, který čtyři roky pracoval na studii, jež zhodnotila naše dosavadní znalosti o stavu oceánů. Vyplývá z ní, že světové rybářství se může zhroutit do poloviny století. Spolu s rybami přitom mizí i schopnost oceánu čistit se, sloužit k rekreaci a poskytovat lidem různé další služby. Každý druh se zkrátka počítá, a čím méně jich v moři je, tím spíše dojde ke kolapsu celého mořského ekosystému.

K podobným závěrům jako Wormův tým dospěla i nejnovější zpráva Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO): polovina světových lovišť je využívána na hraně udržitelnosti, u čtvrtiny již rybáři tuto hranici překročili. Katastrofické proměny moří a kolapsy rybářství podobné tomu…

200716-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200716-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte