Je český film nemocný touhou po zachycování pouhé „pohodičky“, jak psala Tereza Brdečková? Jeden z filmařů s tímto názorem polemizuje.

Tereza Brdečková napsala do Respektu (č. 11/2007) o tom, jak v českém filmu chybějí umělecké ambice, jejími slovy „hlubší a vážnější filmy“. Prý to lze chápat kvůli osobnostnímu profilu režisérů i těžkým ekonomickým podmínkám, ve kterých kinematografické umění vzniká. Popsala na konkrétních příkladech, že české filmy jsou jednou velkou „pohodičkou“ (dalo by se říci „pelíškem“), která nesytí hladové, ale baví nenasytné. I když paní Brdečková nepřichází s ničím objevným, s jejími závěry by se dalo v konkrétních příkladech stoprocentně souhlasit. Zobecnění je ale zavádějící, je to jen polovina pravdy. „Bylo by určitě hezčí mít i hlubší české filmy,“ píše. Přehlédla (snad to bylo pouhým opomenutím či snahou o koherentní argumentaci), že takové filmy u nás přes všechny vnější (především finanční) problémy existují.

Paní Brdečková se odpichuje od letošních Českých lvů, začnu tedy u nich i já. V loňském roce se nám podařilo dotlačit do kin hraný debut Roberta Sedláčka Pravidla lži. Je to film „hlubší a vážnější“, přesto se vklínil mezi oceňované koryfeje „pohodářství“ a získal Cenu filmových kritiků a Českého lva za nejlepší scénář.

Sedláček rozhodně není „Jan Hus“ českého filmu, i když nechce být ani „režisérem…

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte