Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Domov

Hledá se hokejová hala

České předsednictví Evropské unie chystané na první půlrok 2009 dostává konkrétní obrysy. Minulou středu se totiž vláda shodla, co by ráda v čele EU prosazovala.

Fotografie: S neúspěchem se nepočítá. (Jana Hendrichová) • Autor: Respekt
Fotografie: S neúspěchem se nepočítá. (Jana Hendrichová) • Autor: Respekt

České předsednictví Evropské unie chystané na první půlrok 2009 dostává konkrétní obrysy. Minulou středu se totiž vláda shodla, co by ráda v čele EU prosazovala. Motto zní „Evropa bez bariér“ a soudě podle počtu priorit, vládě ambice nechybí.

Jak se to dělá, bitte

Ten únorový pátek přichází jednatřicetiletá diplomatka do kanceláře na berlínském ministerstvu zahraničí v osm ráno jako obvykle. Prolétne poštu a hlasovou schránku, v devět jde na poradu pro úkoly, ten hlavní je ale jasný – připravit pro ministra složku s podklady na jednání EU se zeměmi západního Balkánu a ještě další tři podobné pro schůzku s Radou Evropy a pak s Kazachstánem a Kyrgyzstánem. Shromáždí podklady od všech, kteří k tomu mají co říci, upraví je do jednotné a čitelné podoby, nechá je zkontrolovat od dalších dvou úředníků. Počká, až se vytisknou, a dohlédne, aby složku dostali všichni, kterých se týká, a aby elektronická verze odešla do Bruselu. Hodinu před půlnocí vypne počítač a jde domů.

Tuhle patnáctihodinovou šichtu nekroutí na oddělení pro koordinaci německého předsednictví nějaká mladá naděje tamní diplomacie, ale rodačka z Prahy a absolventka VŠE Veronika Žertová. Němci se učili u Rakušanů, Češi se zase učí u Němců. Roční stáž (začala loni v červnu, skončí letos v létě s nástupem Portugalců do čela Unie) pro dva české diplomaty domluvila s německým ministerstvem česká ambasáda…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].