2006-1724-mobr-12Rei.gif
2006–1724-mobr-12Rei.gif • Autor: Respekt

2006-1724-vobr-12Rei.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Prohlásí-li vlivný magazín Der Spiegel o nějakém politikovi, že „má karmu pozdního sovětského kádrováka“, nelze to považovat za prognózu úspěchu. Předseda rakouských sociálních demokratů (SPÖ) Alfred Gusenbauer, jemuž byla vzpomínaná charakteristika určena, ale dokázal první říjnovou neděli pravý opak. Překvapivé volební vítězství jeho strany ukončilo nejen šestiletou reformní vládu konzervativce Wolfganga Schüssela, ale zároveň i projekt „politického obratu“, který v roce 2000 zametl s letitou velkou koalicí sociálních demokratů a lidovců i jimi uplatňovaným proporčním systémem. Volební vítěz Gusenbauer by sice určitě preferoval koalici se Zelenými, ale ta by neměla většinu v parlamentu, tudíž už oznámil, že chce vládnout spolu s lidovci. Co můžeme čekat od muže, který má našlápnuto stát se jedenáctým kancléřem druhé Rakouské republiky?

Bruno Kreisky, to byly časy

Životní příběh Alfreda Gusenbauera zapadá do schématu, s nímž levicové strany v kampaních „prodávají“ autentičnost svých kandidátů. Vyrůstal v prostých poměrech v dolnorakouském Ybbsu, jeho otec pracoval jako dělník v elektrárně, matka jako uklízečka. V dětství si přivydělával na kapesné tím, že ministroval u místního faráře. Po absolvování gymnázia začal nejprve studovat práva, později přesedlal na filozofii a politologii. Politicky angažovat se začal v 70. letech, a to nejprve v…

200641-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200641-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte