2006-1477-mobr-04A.gif
2006–1477-mobr-04A.gif • Autor: Respekt

2006-1477-vobr-04A.jpg
Fotografie: Někdy s komunisty. • Autor: Respekt

Byla to velká partie rozehraná na dvou frontách, vyžadující nervy hráčů pokeru. Její aktéři o ní možná jednou napíší ve svých pamětech, teď se spíš oklepávají z překotného tempa změn. Dostupné informace jsou neúplné, někdy sdělované pod podmínkou mlčenlivosti. Zkusme ale největší politické drama od pádu Klausovy vlády a dohadů opoziční smlouvy zrekonstruovat. Jak se tedy rodily politické plány a jakou roli v nich sehráli jednotliví aktéři?

Vyřešit Kubiceho!

Přenesme se do minulého týdne a finišujícího jednání o menšinové vládě Mirka Topolánka. Tempo jednání udává Jiří Paroubek. Zatímco Topolánek se rozhoduje v týmu svých místopředsedů, Paroubek si jako obvykle vystačí sám. Při osobních rozhovorech s Topolánkem se chová velmi vlídně, žertuje a nemá problém základní mantinely pro menšinovou vládu ODS dohodnout. Naopak během setkání v širším kruhu s místopředsedy a šéfy poslaneckých klubů obou stran hraje před širším auditoriem roli tvrdého, neústupného muže. Když ODS nechce kývnout na návrh změny volebního zákona, přerušuje schůzku a velí svým vyjednávačům odejít od stolu. Pak se zase vrací. „Vystupoval vždy důrazně a sebevědomě, většinou mluvil sám. Jeho zástupci hráli roli jen jakýchsi statistů, kteří vždy odkývali, až co Paroubek řekl,“ popisuje průběh schůzek jeden z jejich přímých účastníků, místopředseda ODS Petr Nečas. „Co se mi z těch jednání nejvíc vrylo…

200635-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200635-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte