Za dva roky končím, oznámil v polovině června Bill Gates, šéf společnosti Microsoft. Chce tímto krokem získat více času na charitativní činnost. Zakladatel softwarového gigantu sice neopouští svoji firmu úplně, přesto už nebude mít na řadu strategických rozhodnutí takový vliv, jako měl dosud.

Co Gatesův krok přináší? Každému něco jiného: akciové trhy zareagovaly tím, že hodnota akcií Microsoftu přechodně stoupla, což vzbuzuje otázku, nakolik je nyní Gates pro Microsoft přínosem. Zákazníci se mohou těšit na zostření konkurence v některých oblastech počítačového průmyslu, kde firma s Gatesem v čele zaspala; a mezi předními manažery Microsoftu se zřejmě naplno rozhoří dosud jen doutnající soupeření o to, kdo získá rozhodující vliv.

Pro děti nevhodné

Boj o moc se rozbíhá v situaci, kdy Microsoft nadále zůstává největší počítačovou firmou světa. Hodnota balíku jeho akcií činí 245 miliard dolarů, což je téměř dvakrát více než u „dvojky“ na trhu, společnosti IBM. Zároveň ale zápasí s nemalými problémy. Gates a jeho programátoři prosluli především jako tvůrci operačního systému Windows, známých „oken“. Z jejich dílny pochází také například balík kancelářských programů Microsoft Office, jehož součástí je i textový editor Word. Firma se zkrátka specializuje na vývoj tradičního softwaru pro osobní počítače a notebooky. A to už zdaleka není tak jednoznačně lukrativní podnikání jako dřív.

Počítače dnes už totiž neslouží jen…

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200627-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte